MIZERA, J. Podpora kvalitativních požadavků služeb v operačních systémech unixového typu pro provoz v bezdrátových sítích WiFi [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Novotný, Vít

Náplní práce diplomanta bylo prostudovat problematiku technologie bezdrátových lokálních sítí (WLAN), především se zaměřením na způsoby přístupu v současných typech sítí WLAN a na zajištění bezproblémového provozu typických služeb elektronické komunikace v terminálech s operačním systémem unixového typu. Na základě získaných zkušeností pak navrhnout laboratorní úlohu. Student pracoval na projektu samostatně a s iniciativou a snažil se naplnit cíle zadání, avšak nejspíše nezkušenost v psaní rozsáhlejších prací způsobila, že nedokázal množství odvedené práce lépe prodat. Sestavil několik experimentálních pracovišť, většina konfigurace pro podporu QoS byla realizována na síťové vrstvě, nabízí se tedy otázka, zda podpora QoS na linkové vrstvě měla na výslednou kvalitu služeb nějaký vliv Po formální stránce práce obsahuje několik gramatických chyb, grafická stránka práce je na standardní úrovni. Závěrem lze konstatovat, že diplomant úspěšně zvládl zadání, a tak doporučuji práci k obhajobě, a vzhledem k výše uvedeným skutečnostem hodnotím známkou C/77 bodů

Navrhovaná známka
C
Body
77

Posudek oponenta

Komosný, Dan

Práce vykazuje nedostatky, především v jejím koncepčním pojetí a kvalitě zpracování. V kapitole 2.2 je uveden výčet služeb využívaných pro přenos dat. Tento výčet je matoucí. Například se jedná o popis položek „Best effor service” a „Best effort”. Kapitola 4 je nevhodně koncipována. Tato kapitola se má zabývat podle jejího názvu podporou QoS v operačních systémech Unixového typu. Přitom kapitola popisuje obecné principy používané ve všech síťových operačních systémech. Popisu podpory QoS v systémech Unix je věnováno minimum textu. Některé texty budí dojem převzetí z jiných zdrojů, bez jejich úpravy a začlenění do kontextu práce. Příkladem je kapitola 5. Zde se student zabývá řešením front na směrovačích. Přitom v zadání práce je uvedeno, že se student má zabývat podporou QoS v koncových zařízeních. Nedostatek vidím ve vlastním zpracování zadaného úkolu. Student měl za úkol provést testování podpory QoS v OS Unixového typu. Pro toto testování si zvolil OS Linux, distribuce Ubuntu. Testování prováděl na několika stanicích. Na těchto stanicích však používal jako hlavní systém jiný, který nezmiňuje. Mohu se jen domnívat, že tímto systémem byl OS Windows. V hlavním operačním systému použil program Virtualbox, ve kterém spustil jako vnitřní systém testovaný OS Linux. Veškeré popsané výsledky jsou tedy ovlivněny virtualizací a nelze je považovat za věrohodné. Kvalita některých obrázků je špatná, např. obrázky 2.1 a 6.20.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 73825