FABIANOVÁ, K. Magnetotransportní vlastnosti FeRh nanodrátů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Uhlíř, Vojtěch

Kateřina Fabianová se ve své diplomové práci věnovala zkoumání elektrických transportních vlastností epitaxních vrstev FeRh pomocí měření anizotropní magnetorezistance (AMR) mikrostruktur z nich připravených. V rámci řešení projektu postupně provedla depozice epitaxních vrstev, UV litografii mikrostruktur, navrhla protokoly měření AMR a zpracování dat. Výborně zpracovala syntézu možných vysvětlení naměřených jevů, i když vzhledem ke krátké době řešení projektu nebylo možné klíčové hypotézy ověřit. Chtěl bych vyzdvihnout její schopnost týmové spolupráce a manažerských dovedností, díky nimž zkoordinovala příspěvky členů týmu jednak v návrhu a sestavení aparatury pro měření elektrického transportu rotujícího vzorku v magnetickém poli a také v přípravě masky pro UV litografii mikrostruktur. Celkově hodnotím práci jako výbornou – A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Dubroka, Adam

Předkládaná diplomová práce se zabývá anizotropními vlastnostmi transportu v nanodrátech FeRh. V prvních kapitolách autorka čtivě a poměrně detailně uvádí čtenáře do problematiky magnetických materiálů obecně a zvláště pak do fyzikálních vlastností slitiny FeRh, která vykazuje přechod mezi feromagnetickou a antiferomagnetickou fází okolo 380 K. Uvádí přehled výsledků publikovaných v současné literatuře. Samotný obsah práce začíná v kapitole 3., kde je popsáno pěstování vrstev FeRh magnetonovým naprašováním a jejich strukturování do nanodrátů pomocí UV litografie. Vzorky jsou pak analyzovány v kapitole 4. jednak pomocí vibrační magnetometrie, avšak hlavní tělo práce je v měření anizotropní magnetorezistence. Pro tyto měření byla zkonstruována aparatura umožňující rotaci vzorku vzhledem k vnějšímu magnetickému poli a umožňující měření v teplotním rozsahu 300-410 K. Autorka detailně proměřila anizotropii magnetorezistence u vzorků nanodrátů v několika krystalografických směrech. Zde se ukázalo největší překvapení a patrně největší vědecký přínos práce, že směr osy magnetorezistence antiferomagnetické fáze se značně otáčí oproti směru ve feromagnetické fázi, pokud jsou nanodráty orientovány ve směrech [110] a [110]. Celkový dojem z práce je velmi dobrý. Práce je psaná velmi dobrou angličtinou a s nadhledem nad standard diplomových prací uvádí čtenáře do poměrně komplexní problematiky magnetických vlastností materiálů obecně i vlastností slitin FeRh konkrétně. Práce má velmi dobrou grafickou úroveň a je přehledně členěná do úvodních kapitol, částí uvádějících výsledky práce, analýzu výsledků a závěr. Hodnotím šíři autorčina záběru, kdy byla schopna zvládnout depoziční metody jako magnetonové naprašování, UV litografii, vytvořila nové experimentální uspořádání na měření anizotropní magnetoresistivity a naměřila značnou sadu experimentálních výsledků, které jsou na publikovatelné úrovni. Vzhledem k tomuto neváhám hodnotit práci výborně – A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 109737