NEDĚLA, D. Studium katodoluminiscence polysilanových kompozitů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Schauer,, Petr

Svým zadáním překračuje diplomová práce obvyklé nároky. Zadaní je neobvyklé tím, že bylo nutné přizpůsobit a následně používat nekomerční katodoluminiscenční aparaturu za účelem měření velmi slabé katodoluminiscence, přičemž neexistuje žádná ucelená literatura, která by se uvedenou problematikou zabývala. Kromě toho musel diplomant zvládnout základy z vakuové techniky, elektronové optiky a především problematiku interakce elektronů s pevnou látkou. Jako vedoucí diplomové práce musím zdůraznit, že není chybou diplomanta, že nebyl naplněn jeden z původních záměrů, t.j. studium vlivu aditiv. Zmíněné unikátní vzorky pro takové studium totiž nebyly diplomantovi zajištěny. Nicméně, v té souvislosti upravený dílčí cíl studia vlivu teplotních cyklů je rovněž unikátní. Vliv teplotních cyklů na katodoluminiscenční vlastnosti PMPhSi prozatím nebyl v odborné literatuře výrazněji popsán. Při plnění všech úkolů byl diplomant pracovitý a prokazoval tvůrčí a nápaditý přístup. Při návrhu, konstrukci i při oživování experimentálního zařízení pracoval samostatně. Samostatný byl i při realizaci experimentu. Největší rezervy v jeho práci shledávám v málo rozsáhlé rešerši literatury, což se záporně projevilo ve studijní etapě řešení úkolu. Diplomant se soustředil na popis a rozbor výsledků měření, méně už na hlubší fyzikální či chemickou interpretaci, což bylo pravděpodobně zapříčiněno značnou obtížností interpretace řešeného problému. Škoda, že analýzy a závěry diplomanta nejsou více provázány s kompilačními kapitolami, což by zvedlo badatelskou hodnotu práce. Otázky: 1. V popisu experimentálního zařízení (kap. 3.1.2) uvádíte možnost nasazení synchronního režimu detekce katodoluminiscence. Proč nebyla tato metoda aplikována při vašem měření degradace? 2. V kap. 4.3.1 popisujete poněkud nejasně pojem termoluminiscence. Vysvětlete, prosím, co je to termoluminiscence? 3. Proč byl zvolen při měření vlivu teploty na UV emisní spektrum (obr. 4.11) relativně hrubý krok vlnové délky (5 nm při měření v oblasti 25 nm, tedy jen 6 bodů na celý emisní pás)?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Studium literatury a její zpracování E
Využití poznatků z literatury D
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace D
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Kuřitka, Ivo

Předložená diplomová práce obsahuje originální a vynikající výsledky dosažené pomocí unikátní aparatury, na jejímž budování se autor taktéž podílel. Grafy na Obr. 4.9 (str. 41) a na 4.13, 4.15, 4.17 (str. 45 až 47) obsahují hlavní výsledky. Regenerace polymeru degradovaného UV zářením, a nyní i elektronovým svazkem, regenerace tak rychlá, že je pozorovatelná již v průběhu působení degradačního svazku, je poměrně nově odhalený jev; je to zároveň silná idea, která se ve vědecké komunitě stále teprve prosazuje, ba dokonce nejprve budila taková experimentální pozorování jistou nedůvěru. Nyní je zcela nezávisle potvrzena. Předložená práce dalekosáhle překračuje obvyklé standardy diplomových prací a po určitém rozvinutí by zcela jistě obstála jako klíčová kapitola doktorské disertace. Diplomanta nezbývá než povzbudit k publikaci v mezinárodním impaktovaném časopise, což by si jistě prezentované výsledky i jeho spolupracovníci zasloužili. Pokud se jedná o změnu cíle práce ve vztahu k původnímu zadání, je nutné konstatovat, že původní, vzhledem ke stavu zkoumané oblasti dílčí, cíl, který se ukázal v průběhu řešení jako neproveditelný, byl nahrazen cílem základního významu v oblasti řešené problematiky, přičemž tento postup je naprosto v souladu s názvem práce a evidentně i s celkovým vědeckým směřováním týmu, jehož je autor členem. S takovým postupem bez výhrady souhlasím, považuji ho za adekvátní řešení vzniklého problému a oceňuji volbu náhradního cíle. Po formální stránce sice diplomová práce obsahuje některé drobné chyby, ale ty jsou s ohledem na vědecký přínos práce naprosto zanedbatelné. Rád bych diplomanta požádal, aby se v diskusi pokusil o interpretaci výsledků z hlediska chemické a mikrofyzikální struktury polysilanů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 2667