KOSTELNÍK, A. Testovací parametry a podmínky amorfních fotovoltaickách panelů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Vaněk, Jiří

Úkolem studenta v diplomové práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo seznámit se s vlastnostmi amorfních fotovoltaických panelů a testováním jejich elektrických panelů a stanovit různé postupy, jak tyto panely uvést do podmínek testování a porovnat s postupy definovanými výrobcem. Student Adam Kostelník, Bc. prostudoval normu ČSN EN 61646 a doporučené postupy pro testování amorfních solárních panelů výrobcem Mitsubishi a tyto postupy aplikoval na tři vzorky panelů nízkých výkonů stejných vlastností a jeden panel s výkonem 55W. Současně ověřoval možnost rozšíření těchto postupů o metodu využívající procházející definovaný proud fotovoltaickým panelem při definované teplotě. Veškeré experimentální práce provedl samostatně na pracovišti Ústavu elektrotechnologie. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 84 stran včetně seznamu použité literatury. Veškeré přílohy jsou vzhledem k velkému rozsahu uložené na přiloženém CD. Práci rozčlenil do devíti kapitol. Teoretická část zahrnuje úvod do problematiky studia fotovoltaických článků a panelů se zaměřením na tenkovrstvé fotovoltaické články, jejich degradační mechanizmy a popis testovacích metod. Praktická část popisuje testované vzorky, metodiku měření a měřicí pracoviště. Naměřené výsledky jsou přehledně uvedeny v grafech a tabulkách. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě a všechny projevy studenta hodnotím známkou v ý b o r n ě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Křivík, Petr

Student Bc. Adam Kostelník se ve své práci zabývá testováním amorfních FV panelů pomocí degradačních metod: metody light - soaking, metody konstantního proudu za temna a pomocí přirozené degradace ve venkovním prostředí. Pro obnovu výkonových parametrů pak byla použita metoda žíhání v tepelné komoře. Teoretická část práce zahrnuje popis tenkovrstvých FV článků, výrobu amorfního článku, základní elektrické parametry, degradační mechanismy a popis testovacích metod. Praktická část je věnována rozboru výsledků měření na vybraných panelech podrobených degradaci. Práce je sepsána přehledně, grafické zpracování je na dobré úrovni. Přesto jsem v práci nalezl několik nedostatků. V textu jsou občasné překlepy, některé grafy v teoretické části práce a zejména pak jejich textové popisky nejsou příliš zřetelné - viz obr. 8, 20, 23 apod. Na str. 53 se v textu mluví o článku č. II, grafy jsou však pro článek č. III. Chybí popis os u UI charakteristik. V tabulce 19 na str. 74 je uvedena mylná hodnota celkové doby trvání slunečního svitu 236,9 h, má přitom být 411,7 h. Při žíhání nebyla použita inertní atmosféra, což vedle zhoršení propustnosti polymeru vlivem zvýšené teploty mohlo také přispět k degradaci FV panelů po žíhání. Testovací metoda konstantní proud za temna byla prováděna na FV panelu, který nepodstoupil degradaci. Tudíž nebylo možnou posoudit potenciální regenerační schopnosti této metody. Z výsledků spíše plyne, že jde o degradační metodu. I přes uvedené nedostatky a připomínky předložená práce splňuje požadavky kladené na diplomovou práci a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 74358