VACKOVÁ, H. Využití mikroskopie a průtokové cytometrie ke stanovení molekulárních charakteristik karotenogenních kvasinek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Márová, Ivana

Bakalářská práce je zaměřena na využití různých typů fluorescenčních technik k analýze metabolitů několika druhů karotenogenních kvasinek. Práce přináší celou řadu nových originálních výsledků a postupů. Bakalářka musela během řešení experimentální čááti práce zavést a zvládnout celou řadu nových technik a postupů, které dosud nebyly pro analýzu karotenogenních kvasinek běžně využívány. Kromě kultivačních technik a analýzy kvasinkové biomasy turbidimetricky a gravimetricky byla zavedena a testována metoda průtokové cytometrie k analýze biomasy i pigmentů, dále fluorescenční mikroskopie k vizualizaci buněk a některých typů metabolitů a pokročílá metoda fluorescenční spektroskopie spojená s konfokální mikroskopií. Bakalářka vhodně zkombinovala výše uvedené techniky, ověřila zcela nový postup barvení bunek u průtokové cytometrie a pořídila unikátní snímky intracelulárních organel metodou FCS. Výsledky zpracovala do zdařílé bakalářské práce. Dílčí výsledky již byly prezentovány na mezinárodní konferenci a budou využity i v dalších studiích. Vzhleedem k uvedeným skutečnostem doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji stupněm "výborně (A)".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Skoumalová, Petra

Bakalářská práce Hany Vackové se zabývá možností využití průtokové cytometrie a fluorescenční mikroskopie při studiích molekulárních charakteristik karotogenních kvasinek. V teoretické části se autorka věnuje zejména morfologii kvasinek, karotenoidům, použitým kmenům a metodám. Teorie je logicky a přehledně členěná. Celá tato část je pečlivě zpracována a nemám k ní žádné připomínky. V praktické části autorka provedla optimalizaci metody pro stanovení viability karotogenních kvasinek pomocí průtokové cytometrie. Zabývá se především možností využití methylenové modři. Dále jsou u dvou vybraných kmenů sledovány morfologické charakteristiky a životaschopnost buněk v závislosti na době kultivace. Rovněž je sledována životaschopnost buněk po aplikaci stresových faktorů. Výsledky jsou uspořádány ve formě obrázků a grafů. Ve výsledkové části však došlo k posunutí číslování obrázků, což znesnadňuje přehlednost textu. U některých výsledků bych také ocenila více komentářů. I přes tyto drobné nedostatky je však práce srozumitelně a jasně napsána. Celkově je bakalářská práce dobře napsána a dosažené výsledky přináší nové poznatky, na které bude možné jistě navázat v následujících pracích. Doporučuji práci k obhajobě a hodnotím stupněm „A“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 77322