VANKÓ, B. Měření a zpracování difuzních dat pomocí magnetické rezonance [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolářová, Jana

Student svou bakalářskou práci vypracoval pod vedením konzultanta Ing. Jiřího Kratochvíly z ÚPT AV ČR v Brně. Student v souladu se zadáním bakalářské práce popsal difúzní zobrazování pomocí magnetické rezonance, zaměřil se na metodu DTI - "Diffusion Tensor Imaging", provedl rešerši vědeckých článků pro návrh akvizičního protokolu měření metodou DTI na zvířeti na systému magnetické rezonance, byl přítomen při měřeních na fantomu, kdy se tento akviziční protokol validoval a byl přítomen při měření vytvořeným protokolem na potkanovi na systému magnetické rezonance. Naměřená data zpracoval v několika různých komerčních softwarech a porovnal výsledky. Zadání bakalářské práce je splněno. Text práce jak v teoretické a také v praktické části je na řadě míst obtížně chápatelný a nedává smysl, leckde působí jako doslovný překlad anglické literatury z online překladače bez úprav včetně gramatických chyb. Na konzultacích se student mohl více zaměřit na pochopení teorie a vyhnout se tak zbytečným doslovným překladům, které nedávají smysl. Příprava formátu dat pro jednotlivé softwary činila studentovi potíže, samotné zpracování již provedl samostatně, stejně jako vyhodnocení a porovnání jednotlivých softwarů. Celkově oceňuji, že byl student aktivní, přidal jeden software pro zpracování dat, než bylo požadováno. Zaměřil se ale příliš na praktický výstup práce, porozumění problematice jevů v magnetické rezonanci a DTI zobrazování šlo do pozadí, což je v textu práce poznat a student měl tomuto věnovat více snahy. Takto totiž může práce působit až odbytě i přesto, že je poměrně rozsáhlá a student jistě investoval úsilí do jejího vzniku. Hodnotím C/75.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Jiřík, Radovan

Předložená bakalářská práce se zabývá difúzním tenzorovým zobrazováním (DTI) pomocí magnetické rezonance (MR). Práce je členěna poměrně rozumně. Vlastní text práce je místy nepřesný, místy působí jako doslovný překlad google translatoru, např. "Gradient magnetického polˇa je variácia v magnetickom poli" (str. 13). Tyto části textu byly pravděpodobně jen převzaty bez vlastního porozumění. Rovnice (1) nedává smysl. V úvodní části student popisuje fyziku MR zobrazování a DTI technik. Dopouští se zde několika nepřesností. Název kapitoly 5.3 "Eigensov systém" nedává smysl. Literární rešerše shrnutá v tabulce na str. 40 je rozsáhlá, tabulka je ale velmi nekonzistentní. Dimenze matice ("MATRIX") neodpovídá 2D/3D charakteru akvizice, b-hodnoty podle tabulky někdy nezahrnují nulovou hodnotu (což v praxi nedává smysl), není jasné, co se myslí b-hodnotami "0-10,000", atd. V popisu provedených experimentů se píše o použití či nepoužití "shimmingu" (korekce nehomogenity B0), ale autor zde nebere v úvahu, že "shimming" je procedura, která je prováděna při každém MR experimentu. Patrně zde měl autor na mysli konkrétní pokročilou metodu této korekce, která mohla a nemusela být místo základní korekce provedena. Neuvádí se zde, o jakou pokročilou metodu korekce šlo. Kladně hodnotím skutečnost, že autor porovnal poměrně velké množství softwarových nástrojů pro DTI zpracování, což odpovídá poměrně velkému množství odvedené práce. Způsob porovnání výsledků je korektní, jen mám výhradu k porovnávaným koeficientům, viz otázka níže. Celkově považuji zadání práce za splněné a navrhuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 110540