ČALA, M. Řídicí systém pro elektrodynamický budič vibrací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Havránek, Zdeněk

Diplomová práce navazovala na předchozí semestrální projekt. Diplomant pracoval samostatně a svědomitě, konzultací využíval v přiměřené míře. Zadané téma bylo relativně rozsáhlé, proto se postupem času upřesnily požadavky na řídicí systém i způsoby tvorby a typy generovaných testovacích signálů pro závěrečnou implementaci. Oproti původnímu předpokladu bylo vynecháno generování rázů, které vyžaduje výrazně odlišný způsob řízení systému oproti rozmítaným sinusovým průběhům a náhodným signálům. Diplomant úspěšně vyřešil problémy, které vznikly při zpracování zadaného úkolu, navrhl a otestoval několik praktických řešení implementace řídicích algoritmů a pro finální realizaci zvolil řešení, které vyhovovalo dostupnému technickému vybavení v laboratoři a je funkční. Kladně hodnotím bezproblémovou komunikaci a zodpovědný a iniciativní přístup k řešení takto rozsáhlého tématu. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Beneš, Petr

Úkolem diplomanta bylo navrhnout a realizovat řídicí systém pro elektrodynamický vibrační budič. Zadání diplomové práce lze hodnotit po stránce odborné i časové jako náročné. Lze konstatovat, že bylo splněno v celém požadovaném rozsahu. Diplomant prokázal dobrou orientaci v problematice, zvolenou koncepci i postup řešení lze považovat za správné. Práce dobře dokumentuje postup řešení, má logickou strukturu a přiměřený rozsah jednotlivých kapitol, odpovídající jejich závažnosti, celkový rozsah textu je 70 stran. Teoretická část vychází z literárního průzkumu možných způsobů řízení vibračního shakeru, jsou podrobně popsány základní komponenty celého systému, typy používaných signálů a metody identifikace systému. V praktické časti jsou popsány cílové platformy řídicího systému a způsob implementace realizovaných algoritmů pro buzení rozmítaným sinusovým signálem a širokopásmovým šumem. V závěrečné kapitole jsou uvedeny výsledky ověření funkčnosti navržených řešení a je diskutována vhodnost jednotlivých algoritmů pro konkrétní podmínky. Z formálního hlediska je práce na dobré úrovni, obsahuje minimum překlepů a gramatických chyb. Připomínku bych měl snad pouze ke grafům frekvenčních průběhů v závěrečné kapitole, kde by větší názornosti a přehlednosti prospělo přidání průběhu žádané hodnoty. Za hlavní přínos práce považuji přehledné shrnutí možných způsobů řešení a praktickou implementaci zvolených algoritmů na systému PXI, předložená práce tvoří solidní základ pro další pokračování vývoje univerzálního řídicího systému pro vibrační shakery. K nedostatkům práce dle mého názoru patří nedostatečně zdokumentované vlastnosti a parametry navržených a realizovaných řešení, chybí srovnání s komerčně dostupnými systémy. Závěrem mohu konstatovat, že i přes drobné výhrady uvedené výše diplomant projevil inženýrské schopnosti, doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnocení A/90.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 73353