KRŠÁK, P. Algoritmy pro operativní plánování výroby [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Pásek, Jan

Student pan Pavol Kršák si vybral zadání bakalářské práce, které, především svojí aktuálností, bylo velkou výzvou. Operativní plánování výroby v rámci systémů MES se stává zbraní, kterou bojují o přízeň zákazníka nejprestižnější automatizační firmy jako je Siemens, Wonderware a další. Vedení pana Kršáka při jeho práci bylo příjemné. Vyzvedl bych excelentní časové plánování práce, vytvoření výborné znalostní a teoretické báze, svědomitost, zodpovědný přístup k práci. Celou dobu řešení práce prokazoval výjimečnou samostatnost jak v postupech práce, tak i ve vlastním řešení. Přesto projevoval skromnost a zodpovědnost a pravidelně postup práce se mnou konzultoval. Vysoce hodnotím i studentovu práci s literaturou. Výsledkem svědomité a usilovné práce je, dle mého soudu, výborná bakalářská práce. Velmi dobré znaky nese tato práce nejen po stránce odborně věcné, ale i formální. Našel přehlednou formu, využil dobrý literární styl a předvedl výborné grafické zpracování. Neobjevil ani nevymyslel nic, čím by ohromil – což se u produktů automatizačního portfolia ani nedalo v rámci bakalářské práce očekávat -, ale technické řešení funkce, kterou zadavatel, společnost COMPAS s.r.o., jistě zahrne do modulů svého systému COMES. Náročnost zadání i vlastní úroveň bakalářské práce Pavola Kršáka pokládám za nadprůměrné. Navrhuji klasifikaci A - výborně.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Kaczmarczyk, Václav

Ve své práci se student zabývá popisem a následně návrhem a implementací optimalizačních algoritmů pro řízení výrobních procesů v rámci systému COMES. V teoretické části práce student popisuje jednak systém COMES jako takový, jednak základní rozdělení optimalizačních algoritmů a jejich stručný princip. V praktické části práce pak student navrhuje SW komponenty pro optimální řízení technologického procesu do systému COMES. Po odborné stránce je práce na velmi dobré úrovni. Předložené dílo svědčí jednak o tom, že student správně pochopil studovanou teorii, jednak o jeho praktických schopnostech při tvorbě aplikací prostředí .NET. K odborné stránce práce nemám námitek. Co se týče interpretace výsledků, postrádám poněkud dostatečné vysvětlení tabulek měřených hodnot z přílohy A. Rovněž ve výpisu zdrojových kódů v příloze C jsou přítomny chyby (např. bezparametrovému konstruktoru třídy TechSim chybí „konec“). Po formální stránce práci hodnotím jako velmi vydařenou, student použil pro sázení systém TeX a výsledek tomu odpovídá. Přesto se však dá nalézt několik malých výhrad. Výše zmiňované tabulky měřených hodnot v příloze A by bylo vhodné formátovat tak, aby písmo bylo lépe čitelné. Některé obrázky či vývojové diagramy (např. str. 17) by si zasloužily pro lepší čitelnost být vytvořeny s odpovídající hodnotou DPI a na průhledném pozadí. Na straně 45 je popisována „funkce vracející seznam objednávek“. Řádek „public List GetOrder” však deklaruje vlastnost třídy, nikoli členskou funkci třídy. Zadání předložené diplomové práce bylo však náročné a po technické i časové stránce. Odvažuji se tvrdit, že předložené řešení by svou odbornou i formální kvalitou dostačovalo i na práci diplomovou. Práce svědčí o dobrých schopnostech studenta, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 73639