KROPŠOVÁ, Z. Bydlení pro bráchu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Mléčka, Jan

Diplomová práce Zuzany Kropšové je křehkou, ale suverénní architektonickou reflexí vlastní prožité životní zkušenosti. Analytická část mimo očekávaný rozsah poskytuje formou deníkových záznamů, zaznamenávaných v průběhu práce, obohacující vhled do jedinečného vnímání reality osobou s mentálním postižením. Naproti tomu mrazivé autorčiny vzpomínky z dětství ilustrují, jak dokáže být sebedefinující "normální" majorita nemilosrdně krutá a netolerantní k jakékoliv odlišnosti. Bydlení pro bráchu je architektonickou zpovědí. Přerodem. Subjektivní životní zkušenost je reflektována v jasně čitelném návrhu. Objektivní argumenty tak nejsou pouhým převzatým tvrzením, ale vlastním jedinečnou (architektonickou) zkušeností. Smíření. Naděje. Silná, s vědomím hodnoty sebe sama a obrovským odhodláním dělat svět lepším.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Samostatný, s výrazným osobním nasazením a zájmem
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Šnajdarová, Helena

Studentka zvládla komplexní návrh obytného areálu pro osoby s postižením s ohledem na naplnění nově požadovaných standardů (variantní komunitní bydlení v zeleni s dostupností pracovních příležitostí a sociálních vazeb), které v ČR dosud nemají tradici. Vysoká kvalita řešení je obrazem rozsáhlé analýzy problému i osobní zkušenosti. Objekty jsou navrženy s ohledem na trvale udržitelnou výstavbu. Autorka návrhu je schopna obstát v architektonické praxi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Urbanistické řešení vč. výběru zastavovacího území bylo zdařile zvoleno po důkladném sociologickém zmapování dostupných forem bydlení pro osoby s postižením v rámci města Brna (se sondami do zahraničí) a s ohledem na naplnění nově požadovaných standardů (variantní komunitní bydlení v zeleni s dostupností pracovních příležitostí a sociálních vazeb). Navržená zástavba využívá prověřených urbanistických principů sídliště Lesná postaveného na základě konceptu zahradního města (okružní komunikace, středové klidové zóny v zeleni, terénní reflexe, vybavenost), vhodně zvolené měřítko i struktura stávající zástavbu neruší, doplňuje a nabízí rozvoj sociálních aktivit i pro sousedící zástavbu (urban gardening). Kladně hodnotím též projednání s příslušnou městskou částí a možnost reálného využití pro prověření možné zástavby v území obecně prospěšnou výstavbou.
Architektonické řešení A Architektonické řešení komplexu nízkých budov v zeleni je obrazem urbanistické koncepce zahradního města (s ohledem na limity v území), jednoduchý kultivovaný čistý koncept s využitím přírodních materiálů odpovídá účelu výstavby (vytvoření kvalitního a příjemného bydlení pro osoby s různým stupněm postižení) a poskytuje možnosti variantních forem zapojení do běžného života. Strukturovaný prostor v zeleni (soukromý, poloveřejný a veřejný) bez „vysokých neprostupných plotů“ dává naději na komunitní zapojení, v praktickém životě doufejme reálné (vzhledem k tradici občanských spolků na Lesné by se zde mohlo povést). Objekt kluboven / bistra navazující v severní části na obytnou zástavbu má potenciál pro samostatné architektonicky výrazové řešení. Budovy v zeleni jsou důsledně navrženy konceptem trvale udržitelné výstavby využívající přírodních recyklovatelných materiálů.
Provozní řešení A Provozní řešení souboru obytných domů je jednoduché a přehledné, zdařilý je koncept vstupu z komunitního centrálního venkovního prostoru (místo setkávání i trávení volného času) do jednotlivých objektů obytného souboru s uzavřenými či sdílenými bytovými jednotkami. Množství předložených variantních dispozičních řešení dává možnost pro zapojení osob s různým stupněm postižení do komunit i zachováním privátního obytného prostoru. Dispoziční řešení objektů nemají zásadní provozní kolize. V každém obytném souboru je navržena možnost bydlení i pro osoby s omezenou schopností pohybu v přízemí v rámci sdíleného bytu (obytné místnosti i hygienické zázemí je zde navrženo v souladu s prováděcí vyhláškou), bylo by dobré zpracovat ještě další variantu dispozičního řešení pro osoby s omezenou schopností pohybu v samostatné (ne sdílené) bytové jednotce s návazností na vyhrazená parkovací stání v parkovacím domě. Výhodné propojení obou obytných souborů na pracovní aktivity (chráněné zahradnictví, chráněné bistro) v blízkém sousedství bez nutnosti překonávání dopravních bariér a vize propojení občanských aktivit se sousedící stávající zástavbou.
Technicko konstrukční řešení A Objekty jsou navrženy konceptem trvale udržitelné výstavby využívající přírodních recyklovatelných materiálů – konstrukčním materiálem je dřevo ve formě systému CLT panelů v bezespárovém provedení, tepelná izolace dřevovláknité desky, extenzivní zelená střecha, základový systém na zemních vrutech (konstrukční systémy běžné v severských zemích). V dalších stupních dokumentace předpokládám pokračování „eko“ konceptu i v technologiích – využití obnovitelných zdrojů energie, větrací jednotky s rekuperací vzduchu, využití dešťových vod (zde omezené z důvodu zatravněných střech a zpevněných ploch pojížděných). Snaha o hledání inovativních konstrukčních řešení pro trvale udržitelnou výstavbu.
Formální úroveň A Diplomová práce je zpracována komplexně s podrobnou analytickou částí, stanovením priorit a cílů návrhu, s vazbami na sousedící stávající zástavbu, návrh objektů ve variantních řešeních, konstrukce prověřena i v dílčím detailu. Grafické zpracování je na vysoké úrovni.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 125568