ŠKUBAL, K. Návrh malého rotačního stolu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Matoušek, Radomil

Předložená bakalářská práce realizovala konstrukční návrh malého rotačního stolu se zřetelem na cenovou relaci výsledku. Práce zahrnovala i vlastní realizaci s využitím standardních duralových profilů. Rešeršní i praktická část práce naplnila očekávání školitele, který z podstaty hodnocení nebude uvádět případné výtky. Student pracoval samostatně a promptně reagoval na požadavky školitele. Nad rámec zadání, zrealizoval student řízení navrženého mechanismu. Textová část práce je dobře logicky členěna, obsahuje drobné překlepy a má dobrou estetickou úroveň. Práce je bezesporu dále využitelná. Práce splnila cíle zadání, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím známkou A/ výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Cejpek, Zdeněk

Předložená bakalářská práce se zabývá návrhem malého rotačního stolu pro potřeby laboratorního skenování či pro použití jako součást malého dopravníkového systému sloužícím k výukovým účelům. Druhá kapitola práce uvádí čtenáře do problematiky, popisujíc typy rotačních stolů dělené podle použití a mechanismů pohonu. V třetí kapitole práce popisuje jednotlivé komponenty rotačního stolu, jejich výběr a případné programování, jež jde nad rámec zadání. Dále představuje další možné funkcionality, jež nebyly realizovány – využití enkodéru a indukčního senzoru přítomnosti pohodlnější polohování. Tuto kapitolu by bylo vhodnější umístit za kapitoly 4 a 5, ze kterých vyplývají požadavky na mechanismus, tedy i kritéria výběru jednotlivých prvků. Čtvrtá kapitola popisuje tři navržené koncepty a diskutuje jejich výhody a nevýhody pro zamýšlené použití. Pro realizaci byl vybrán koncept s krokovým motorem a přenosem točivého momentu pomocí ozubeného řemene, jež je detailněji popsán v páté kapitole. Tato kapitola dále diskutuje (elektro)mechanická omezení rotačního stolu. Uváděné úvahy jsou zcela legitimní, ovšem výpočet či volba některých veličin je špatná – pro výpočet momentu setrvačnosti břemene je použit špatný vzorec, zaměněn je průměr a poloměr, uvažován je přídržný moment motoru (bez patřičného odůvodnění). V přílohách práce je uveden 3D model realizovaného rotačního stolu, bohužel však v nepřívětivém formátu .pdf (vhodnější alternativy .sat či .stp). Dále přílohy obsahují kód pro platformu Arduino, jež dokáže generovat pulzy pro pohyby motoru, kterými je řízen použitý driver krokového motoru. Tento kód poslouží pro demonstraci funkčnosti, pro další použití však představuje potencionální problémy a to kvůli použité knihovně „AccelStepper“. Vypracování tohoto kódu nicméně považuji za přidanou hodnotu této práce a hodnotím pouze kladně. Celkově tuto práci hodnotím jako velmi zdařilou. Navzdory vytknutým chybám a s přihlédnutím k vypracování řízení nad rámec zadání uděluji celkové hodnocení A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 128438