HOFEREK, M. Vytvoření generátoru symbolů pro S7-1200, S7-300/400, S7-1500 do prostředí TIA PORTAL V12 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Pásek, Jan

Jak udává název bakalářské práce, měl se student vypořádat se dvěma hlavními tématy: výměna dat mezi elektroprojekčním softwarem Eplan a softwarem STEP7 pro PLC. Pro bakalářskou práci jde o zadání celkem náročné a hlavně přínosné, protože agreguje silnoproudou část projektu s automatizací. Jde o činnost, která se ve výuce téměř nevyskytuje a v praxi je specialistů na řešení těchto rozhraní chronický nedostatek. Pan Hoferek v tomto ohledu velmi dobře spolupracoval a zvládl toto téma úspěšně. Student navázal ve své práci plynule na předcházející semestrální práci a věnoval práci na bakalářském projektu přiměřený čas. V dohodnutých intervalech se mnou komunikoval o stavu své práce a díky své svědomitosti a píli dosahoval v práci velmi dobrou účinnost. Vlastní řešení zvládl velkou měrou samostatně, za samostatnost pokládám i efektivní využívání literatury a rad konzultanta. Pochvalu si pan Hoferek zasluhuje i za koncepční přístup, grafické zpracování svých myšlenek a za dodržení logického sledu řešení celé práce. Nejsem si vědom toho, že by při své práci narazil na nějaké zvláštní problémy. Vzhledem k předvedeným znalostem a vědomostem, samostatnosti v práci, mohu konstatovat, že student prokázal velmi dobré tvůrčí schopnosti. Doporučuji klasifikaci B - velmi dobře

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Martin, Horký

Zadání bakalářské práce není příliš náročné. Předpokládá zvládnutí programovacích technik, především pro práci s textovými řetězci, seznámení se s funkcemi exportu programu EPLAN a základní znalost práce s programem TIA PORTAL. Body zadání a) /možnost spolupráce programů EPLAN a TIA PORTAL/ a b) /generování symbolů z EPLAN do xls/ jsou stručně zpracovány v kapitole 2. Jako řešení je použita integrovaná funkce EPLAN pro export dat podle šablony s nastavením výstupu přímo do formátu xls. S takto vytvořeným souborem se potom dále pracuje. Bod zadání c) /návrh nástroje pro převedení formátu xls do formátu symbolické tabulky/ je řešen v kapitole 3 a výsledkem posledního bodu d) /vytvoření vlastního nástroje/ je soubor Generator symbolu.xlsm s předformátovanými sešity a zdrojovým kódem ve VBA, který zajišťuje potřebné funkčnosti. Volba programování ve VBA je velmi vhodná, protože lze využít objektový model Excelu i jeho možnosti tabulkové interpretace. Vlastní kód programu je rozdělen do pěti modulů, které však nejsou nijak pojmenovány, což značně snižuje přehlednost. Komentování kódu je dosti strohé, v některých modulech úplně chybí. Vlastní funkčnost je z uživatelského hlediska přehledná a následně dobře popsaná v kapitole 5. Za dobrý nápad považuji použití comboboxů pro výběr předdefinovaných textů. Možnosti doplňkové editace vlastních symbolů (prefix, skupina, info, suffix) a jejich komentářů (prefix, skupina, suffix) vycházejí ze zvyklostí společnosti Compas automatizace, která je zadavatelem této práce. Výsledná tabulka je vytvořena, po dohodě se zadavatelem, ve formátu pro STEP7. Kopírování do TIA PORTAL je možné pouze po jednotlivých sloupcích, nikoliv jako celek. Pro efektivní práci s nástrojem postrádám kontrolu na maximální délku symbolu a také kontrolu syntaktické správnosti PLC adres. Toto může být jako námět pro případné další pokračování projektu. Bakalářskou práci lze pokládat za vlastní práci studenta, kromě kapitoly 3.3, která je převzata z manuálu pro VBA. Členění do kapitol je logické, pouze kapitola 3.3 (obecný popis programování) by měla, podle mého názoru, předcházet kapitole 3.2 (vlastní návrh programu). Za rušivý moment v textu považuji používání 1. osoby a také opakované nesprávné skloňování slov obrázek a tabulka ve větách s odkazy na obrázky a tabulky. Vlastní obrázková dokumentace je přiměřená a v dobré kvalitě. Závěrem lze konstatovat, že zadání bakalářské práce bylo splněno a vzniklý nástroj lze, s jistými omezeními, použít k předpokládanému účelu.

Navrhovaná známka
D
Body
68

Otázky

eVSKP id 73643