VÍNOVSKÝ, J. Analýza rizik digitalizace výroby v průmyslovém podniku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozehnalová, Jana

Předmětná práce na téma Analýza rizik digitalizace výroby v průmyslovém podniku rozsahově naplnila požadavky na objem vlastního textu práce diplomanta dle čl. 15 Směrnice rektora č.72/2017 ve větším než požadovaném rozsahu. Práce je koncepčně více zaměřena na všeobecný popis současného stavu Průmyslu 4.0, přičemž mohla být věnována větší pozornost oblasti identifikace aspektů organizace v rámci managementu rizik dle návodek normy ČSN ISO 31000:2018 Management rizik – Směrnice či celkovému kontextu organizace dle ČSN ISO/IEC 27005:2019 Informační technologie – Bezpečnostní techniky – Řízení rizik bezpečnosti informací. V rešeršní části by pak bylo vítané, kdyby byly zmíněny konkrétní možné přístupy a metody analýzy rizik a z nich následně zvoleny nejvhodnější varianty, i když lze říct, že diplomantem zvolená metoda FMEA je velmi vhodnou alternativou k posouzení a zhodnocení rizik v organizaci i pro řešenou oblast. Za přínosné by mohlo být také považováno, kdyby diplomantem vypracovaná FMEA byla jednoznačně přiřazena ke konkrétním ohodnoceným aktivům a pokrývala tedy ty firemní prvky, které mají pro podnik největší hodnotu. Zpracovaná analýza je zaměřena čistě na kybernetickou bezpečnost nikoliv na všechny aspekty informační bezpečnosti, které vyplývají již z kapitoly 6.2 Bezpečnost a 8.1 SWOT analýza. Lehké připomínky je možné evidovat také v překlepech v textu se vyskytující, např. tabulka FMEA uvádí „Vyživování e-mailů“ místo „Vyřizování e-mailů“, str.86 ve větě chybí předložka „ve “ velké oblibě, str. 90 „z“ ekonomického propadu. Dobrým doporučením by mohlo být například vypracování firemní dokumentace v podobě plánu obnovy digitalizace výroby. Práce je čtivá a v případě dalšího rozpracování na základě zájmu společnosti má potenciál reálného uplatnění v praxi. Mohu konstatovat, že diplomant svým výkonem prokázal konkrétní znalosti získané studiem a disponuje určitě schopnostmi tyto aplikovat v praxi na konkrétní úkoly a cíle.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Polzer, Aleš

Předložená diplomová práce je v celkovém rozsahu 97 stran a je v ní citováno 57 literárních zdrojů českých i zahraničních autorů. Prezentované texty obsahují stylistické i pravopisné nedostatky. Předepsaný jazyk práce je čeština, a proto považuji za vhodné přeložit obrázky 9, 10, 12 až 15 do češtiny se zachováním citace původního literárního zdroje. Uvedený text v závěru: "Závěrečná práce nesoucí název "Digitalizace průmyslové výroby" měla za cíl..." se neshoduje se skutečným názvem zadané diplomové práce. Rovněž dvoustranný dokument "Zadání diplomové práce" posuzované elektronické verze DP obsahuje chybné údaje. Po obsahové stránce je možno úvodní teoretické kapitoly práce považovat za zdařilé/čtivé, avšak navazující prakticky orientované kapitoly by měly bít obsáhlejší. Doporučuji, aby diplomant svou závěrečnou práci obhajoval.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 140146