WOHLGEMUTH, P. Hrozby a negativní vlivy používání technologií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Walek, Agata

Záměrem práce bylo provést rešerši na téma škodlivosti používání elektronických přístrojů a navrhnout řešení vzniklých problémů. Po vzájemných diskuzích si autor vytyčil doplňující cíl, kterým bylo provedení experimentálního průzkumu. Práce se vyznačuje snahou o maximální zevrubnost v uchopení dané problematiky, což je jistě jev pozitivní, avšak místy sklouzává až k přílišné podrobnosti, které téma samotné moc neposouvá (např. kapitola o historii pornografie nebo analýza konceptu „používání“). Text je dobře členěný, logicky koherentní, ale přesto působí dojmem stylové rozvláčnosti. Jazyk je na velmi dobré úrovni, čtenářsky přitažlivý. Chyby se objevují v interpunkci u vět podmínkových, předmětných, časových, u polovětných konstrukcí. Sporadicky autor chybuje v předložkových vazbách nebo ve členech, používá stažené tvary sloves. Některé věty jsou stylisticky nesourodé a je obtížné se v nich zorientovat. Co se týče provedení rešerše, byl cíl splněn, ale nedostatky spatřuji v nedotažení dalších aspektů práce. Téměř vůbec se autor nevěnuje návrhu řešení vzniklých problémů a zmiňuje se o tom pouze jednou, kdy v kapitole o ortopedických problémech navrhuje chronicky známá řešení v podobě cvičení a používání ergonomických pomůcek. Pokud se jedná o průzkum, velmi oceňuji úsilí autora spojit se s odborníkem a vytvořit patřičný dotazník, který by poukázal na neblahé důsledky používání vybrané Instagramové aplikace, což je problém víc než aktuální. Odpovědi, které autor stihl zaznamenat, dokázal zpracovat do dvou přehledných grafů a vyvodit z nich zajímavé závěry. Tuto část práce považuji za velmi hodnotnou, protože jí dává zajímavou psychologickou perspektivu a přetváří ji v něco víc, než co nabízí mechanický soupis informací. Bohužel se autorovi nepovedlo průzkum dovést do zdárného konce – nestihl získat kvalitní záznamy respondentů, přehledně zpracovat výsledky a diskutovat závěry s ohledem na teorii. Formálně práce splňuje všechna stanovená kritéria.

Navrhovaná známka
E
Body
59

Posudek oponenta

Krhutová, Milena

Práce Petra Wohlgemutha zcela vyhovuje zadání rešerše o rozvoji a nárůstu technologií a závislostí s tím spojených včetně vlivu na mladou generaci. Předmětem zadání práce není uskutečnění výzkumu. Autor svou práci rozdělil do tří základních kapitol, které dávají přehled o negativním vlivu technologií na fyziologii člověka, na jeho psychologii a také negativní vlivy na společnost obecně. V úvodu dobře vysvětlil pojmy pro usnadnění orientace čtenáře, které v práci bude používat. Ve všech kapitolách cituje rozsáhlé zdroje (51) a to místy příliš podrobně. Práce pak působí více než jako bakalářská práce spíše jako přehledné pojednání o tématu. Rozsahem je dvojnásobná než je u bakalářských prací obvyklé. Kromě těchto kapitol, které jsou rešerší zdrojů. práce obsahuje také příklad výzkumu, který by student považoval za zdroj návrhů řešení negativních vlivů technologií. Příklad výzkumu je uveden na závěr práce a jeho dobře položené otázky v sobě implikují důvody proč technologie mají tolik negativních vlivů na psychiku jednotlivce i sociální klima. Tyto příčiny autor specifikuje v závěrech jako např. negativní vliv na kognitivní funkce člověka, vznik závislostí, paradoxně zvyšující se pocit osamělosti a sociální úzkost. Také sběr osobních dat zmiňuje jako nebezpečný jev způsobený užíváním technologií. Autor se domnívá, že technologie sice zdánlivě ulehčily praktické úkony i kontakty, ale ve skutečnosti způsobují pohodlnost až lenost uživatelů. Nicméně je v moci člověka, míní autor, rozhodnout zda se takovému vlivu poddá nebo nikoliv. Řešením je varovat před návyky na technologie např. zákonem uloženým provozovatelům technologií. Práce je napsána dobrou čtivou angličtinou, vybočení z formálního stylu je velmi ojedinělé, jazyk a informace plyne hladce a srozumitelně. Nicméně by práce měla respektovat rozsah bakalářské práce a některé podrobnosti jsou nepodstatné. Návrh výzkumu oživuje běžnou rešerši a dokumentuje kreativitu a přemýšlivost autora. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
82

eVSKP id 127144