MIČKA, D. Model HVDC spojky pro laboratorní výuku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Krbal, Michal

Student ve své práci vypracoval všechny body zadání a dodržel předepsaný rozsah. Práce má dobrou formální i technickou úroveň, proto by bylo možné její některé kapitoly využít jako studijní text. Je zde komplexně popsána problematika použití HVDC technologií - od samotného přehledu dostupných technologií, přes popis výhod a nevýhod, po návrh a realizaci laboratorního modelu dvojitého terminálu s využitím technologie IGBT. K práci nemám žádné výhrady, student během vypracování vykazoval značnou aktivitu a zájem o problematiku, proto doporučuji k obhajobě u SZZ. Hodnotím známkou A.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Paar, Martin

Předložená bakalářská práce se věnuje problematice vysokého stejnosměrného napětí (HVDC) a vytvoření modelu HVDC spojky pro laboratorní výuku. V teoretické části se autor zabývá klady a zápory při přenosu velkých výkonů za použití HVDC, používané konfigurace tj. způsobu transformace a přenosu elektrické energie, přehledem měničů, kabelů a venkovních vedení. Dále je v práci zmíněn i pozitivní vliv této technologie na statickou a dynamickou stabilitu. Autor udává i základní přehled o ostatních zařízeních, jako jsou například měřící systémy a stávajících zkušeností s touto technologií. V praktické části je proveden výběr technologie použité v modelu a návrh modelu samotného. V přílohách je ukázka simulace systému v Matlab Simulink i výsledky měření skutečného modelu. Celkové zhodnocení je provedeno v závěru práce. K práci mám následující připomínky: - Autor v práci na straně neuvažuje při výpočtu ztrát impedanci zpětné cesty, což zdánlivě více vylepšuje výhodnost stejnosměrného řešení oproti řešení se střídavým proudem. - Dále je uvedeno, že návrh modelu byl proveden na napětí 100 V z důvodu ochran v laboratoři. Tato interpretace není správná, toto napětí bylo zvoleno z důvodu kompatibility se některými stávajícími modely a také možností napojení na napěťové vstupy ochran bez převodníku. - Na straně 31 je proveden výpočet ztrát na vedení, i přestože je proveden výpočet proudu na začátku vedení pomocí PI-článku, tak je pro výpočet činných ztrát použit proud na konci vedení, místo aby byl použit proud pouze na podélné impedanci vedení. I přes tyto připomínky splňuje práce všechny body zadání, osahuje bohatý výčet citované literatury, je velmi pěkně graficky zpracována a také je potřeba cenit rozsah práce. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 65953