LAKOMÝ, M. Moderní prostředky paralelní kompenzace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Drápela, Jiří

Předložená bakalářská práce je zpracována v rozsahu korespondujícím se zadáním. Student stručně a věcně zpracoval problematiku toku výkonu a možná technická řešení paralelní kompenzace jeho jalové složky. K teoretické části kompenzace sestavil simulační modely vybraných řešení v prostředí PSpice a provedl simulace a vyhodnocení typických jevů při jejich provozu. V neposlední řadě, na základě těchto simulací a zadaných limitujících parametrů navrhl, zrealizoval a odzkoušel fyzikální modely vybraných kompenzačních prostředků, které vhodným způsobem doplňují existující fyzikální model NN sítě. Při řešení bakalářské práce se autor aktivně vypořádal s řadou technických problémů, které mnohdy přesahovaly rámec daného oboru bakalářského studia. Nicméně vlastní text práce obsahuje i několik nedostatků, které snižují jinak výbornou technickou úroveň. Jsou to například chybné indexy v rovnicích, fakt že citace použité literatury v textu je spíše sporadická, některé chybné interpretace vstupů či výsledků a také příliš velká stručnost v praktické části práce, která prezentuje vlastní přínos. Konkrétní připomínky jsou následující. Obr. 1-1 není grafické zobrazení rovnice 1-3 ale 1-2. K tab. 1 chybí způsob vyhodnocování účiníku a aplikovatelnost na jednotlivé skupiny odběratelů/výrobců. Pro simulace jsou na obr. 4-1 a dalších použity hodnoty vnitřní impedance náhradního modelu sítě, které nejsou realistické a ani není uvedeno proč, z jakého důvodu byly použity pravě tyto hodnoty. Výsledky simulací v kap. 4.2.2 na obr. 4-9 a 4-10 neodpovídají (částečně) předpokladům, kdy možnou chybu či nedostatek vidím v nevhodně nastavených podmínkách pro zpracování reprezentativního vyobrazení a také v již zmíněných nereálných parametrech simulačního schématu. Za nedostatek považuji, že v úvodu kap. 4 není podrobněji uvedeno, z jakého důvodu jsou simulace prováděny a co je jejich cílem. V opačném případě by to vysvětlilo řadu věcí, které se týkají vlastního návrhu a realizace fyzikálních modelů. V kapitole zabývající se ověřením realizovaných fyzikálních modelů vybraných způsobů paralelní kompenzace postrádám podrobnější popis obvodu, metodiky měření, měřícího zařízení a jeho nastavení. Na druhou stranu splnění některých z uvedených připomínek by činilo práci nepřiměřeně rozsáhlou. Přes kritické hodnocení považuji bakalářskou práci za velmi zdařilou. Velmi kladně hodnotím především praktický výstup, kdy studen prokázal svou odbornou způsobilost, tvůrčí přístup a praktické dovednosti. Oceňují také velmi samostatný a odpovědný přístup autora k řešení celé práce. S ohledem na uvedená dílčí hodnocení doporučuji diplomovou práci k ústní obhajobě a i přes uvedené výhrady ji hodnotím stupněm A.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Paar, Martin

Bakalářská práce se zabývá paralelní kompenzací a návrhem a realizací laboratorní úlohy zaměřené k této problematice. Úvodní části jsou zaměřeny na vysvětlení principu kompenzace, na typy kompenzátorů a způsob jejich regulace. Před samotnou praktickou částí se autor zabývá simulací dějů při připínání kompenzátorů, jmenovitě při spínání kondenzátorů při různém stavu jeho nabití, dále připnutí jednoduchého kompenzátoru a při plynulé dekompenzaci. Praktická část se věnuje realizací a měření na vytvořených modelech. V rámci bakalářské práce student vytvořil čtyři modely a to model vedení, kompenzace, dekompenzace a regulátoru. V závěru práce je provedeno celkové zhodnocení . Předložené bakalářské práci lze vytknout nedostatek týkající se kapitoly 1.2 Alternativní teorie výkonů, která je pro čtenáře nepřehledná a v některých směrech i matoucí. Dále je připomínka k fázorovému diagramu na Obrázku 1-7, kde chybí konstrukce a není zobrazen vliv kompenzace na úbytek napětí na vedení. Na Obrázku 6-5 je přehledové schéma, ke kterému je v popisu uvedeno, že neobsahuje ovládací část. I přesto by ve schématu mělo být naznačeno, že kondenzátory nejsou připojeny trvale. I přes tyto drobné nedostatky je práce, obzvláště její praktická část, velice dobře zpracována. Bakalářská práce splňuje všechny body zadání a po grafické i obsahové stránce je na vynikající úrovni, proto tuto práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 51910