LIPAVSKÝ, L. Roztékavost bezolovnatých pájek na keramických substrátech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Adámek, Martin

Předmětem diplomové práce byla problematika bezolovnatého pájení v ochranné atmosféře se zaměřením na test roztékavosti u bezolovnatých pájek. Ze zadání vyplýval úkol prostudovat v krátké době náročnou teoretickou oblast bezolovnatého pájení od používaných materiálů přes technologické procesy až po testování spoje pomocí různých druhů metod. Tyto teoretické části zpracoval student Lubomír Lipavský rychle a zcela samostatně s použitím jím vybrané i vedoucím doporučené literatury, stejně jako tomu bylo u bakalářské práce, kterou měl student na podobné téma. V praktické části práce se student zpočátku zabýval návrhem a výrobou testovacího substrátu pro charakterizaci bezolovnatých pájek pomocí testu roztékavosti. V další části tento test uskutečnil a vyhodnotil. K vlastnímu experimentu přistoupil student velmi zodpovědně a pracoval pilně. I přes značnou časovou náročnost testů získává student cenné informace o chování bezolovnaté pájecí pasty, které budou dále studovány a publikovány. Student Lubomír Lipavský přistupoval po celou dobu k diplomové práci velmi zodpovědně a jeho práce byla samostatná a velmi intenzivní. Student si sám zajišťoval jím vybranou nebo vedoucím doporučenou literaturu a přicházel s nápady řešení aktuálních problémů. I přes značnou časovou náročnost prováděných testů splnil student zadání v plném rozsahu a diplomová práce byla odevzdána ve stanoveném termínu. Student se účastnil schůzek s vedoucím práce v dohodnutých termínech, průběžně popisoval stav diplomové práce, samostatně přicházel s návrhy řešení problémů a tyto konzultoval s vedoucím.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Otáhal, Alexandr

Student se v práci věnuje výzkumu chování bezolovnaté pájecí slitiny SAC305 z pohledu roztékavosti, kdy bylo při procesu přetavení využito ochranné dusíkové atmosféry. Uvedení do problematiky je zpracováno stručně, přehledně a s odpovídající posloupností. Vše je popsáno konkrétně k řešené problematice. Zde student efektivně pracoval s literárními zdroji. Praktická část popisuje dosažené výsledky z měření roztékavosti u kruhových bodů pájky SAC305 přetavených v dusíkové atmosféře o konkrétní koncentraci. Návrh i průběh experimentu student řešil pečlivě, aby bylo dosaženo požadovaných výsledků. Avšak, v popisu použitých zařízení a jejich parametrů schází reálný pájecí profil, který byl použit při přetavení vzorků. Student přehledně zpracoval naměřená data ve formě grafů a tabulek, jež následně podrobně popsal ve zhodnocení výsledků a v závěru. Jediný nedostatek v této části je, že by měly grafy obsahovat vhodnější značení hodnot než trojúhelníky, např. křížky. V dokumentu je však několik dalších nedostatků. Chybí odkaz na seznam obrázků a tabulek v obsahu. V tabulce 17 nejsou uvedena čísla jednotlivých typů tavidel, které by zde měly být pro zjištění odpovídajícího složení. V kapitole 7.2.1 je zmínka o prstenci pájky, což by mohlo být vyznačeno v obrázcích 7.13 a 7.14. Především v prvním obrázku není zřetelné, o kterém prstenci se píše. Obrázky v příloze C jsou příliš tmavé, aby šly rozlišit jednotlivé prvky vyskytující se na snímku. Práce je, i vzhledem k některým chybám, na velmi dobré úrovni, zejména po obsahové stránce, a jde vidět, že na ní student strávil hodně času. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou A (90 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 74250