FRANĚK, P. Metody zvyšování rozlišení digitálních snímků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Mézl, Martin

Student Pavel Franěk se v rámci bakalářské práce zabýval metodami pro zvyšování rozlišení digitálních snímků. V teoretické části práce je provedena rešerše běžně používaných interpolačních metod a metod super rozlišení. Implementace jednotlivých metod byla provedena v programovém prostředí Matlab. Pro obsluhu funkcí a vyhodnocení výsledků bylo vytvořeno uživatelské rozhraní. Pro objektivní hodnocení výsledků metod byla vybrána dvě kritéria založená na střední kvadratické chybě. Vztahy pro výpočet hodnot těchto kritérií (21,22,23) však nejsou dostatečně popsány. Obsahová a odborná stránka práce není na příliš vysoké úrovni. V části 3.1 je např. naznačena registrace obrazů, ale nejsou popsány žádné konkrétní metody, které se pro registraci používají. Vyjadřování studenta v určitých pasážích práce připomíná referát, ne technickou zprávu. V samotném závěru práce je provedena diskuse možného využití metod super rozilšení v lékařských zobrazovacích modalitách. Formální stránka předkládané práce je na podprůměrné úrovni. Samotný text bakalářské práce byl tvořen těsně před odevzdáním, a tomu odpovídá množství překlepů a gramatických chyb. Některé odstavce vzniklé překladem z angličtiny nedávají smysl. V seznamu použité literatury jsou především akademické práce z českých univerzit a populárně naučné články. Postrádám zde aktuální odborné články, kterých je k danému tématu k dispozici velké množství. Student na práci pracoval samostatně a přiměřeně využíval konzultací. Přes uvedené nedostatky hodnotím práci známkou dobře (C - 70 bodů).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Formální zpracování práce F 8/20
Splnění zadání B 42/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Využití literatury E 5/10
Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Fedra, Petr

Předložená bakalářská práce se zabývá matematickými metodami pro zvýšení rozlišení digitálních snímků. Porovnává elementární interpolace 2D obrazu a pokročilé metody založené na výpočtu obrazu s vyšším rozlišením pomocí sloučení informace z více obrazů s nižším rozlišením. Student hned v úvodu práce cituje a přebírá obr. 2, měl by však odpovídajícím způsobem upravit i následné vztahy (3)-(6) dle souřadného systému. Dále například popis os na obrázku 5 je nepřijatelný. Parametry objektivního hodnocení kvality obrazů: CMSE, CPSNR, MSSIM si zaslouží hlubší teoretický výklad. V realizační části se studentovi podařilo v Matlabu realizovat dvě super-rezoluční metody a pomocí experimentu s vícenásobným nasnímáním stejné scény provedl i vyhodnocení a porovnání těchto metod s triviálními interpolacemi. V závěru, případně v tabulce 3, bych uvítal i časové porovnání náročnosti algoritmů. Celkově hodnotím práci stupněm D/67.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce C 35/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 10/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
D
Body
67

Otázky

eVSKP id 39530