KREPL, O. Popis rozložení napětí v blízkosti koncentrátoru napětí na bi-materiálovém rozhraní [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Profant, Tomáš

Pan Ondřej Krepl zpracoval předkádanou bakalářskou práci s maximalním nasazením, odpovědností a zaujetím. Je třeba vyzdvihnout jeho pracovitost a samostatnost, kterou dokládal nejen účastí na pravidelných konzultacích, ale především svou aktivitou ve formě nesčetných dotazů a vlastních úvah k řešené problematice.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Klusák, Jan

Student Ondřej Krepl během přípravy práce nastudoval a zorientoval se ve vysoce aktuální problematice zobecněné lineární elastické lomové mechaniky obecných singulárních koncentrátorů napětí v případě izotropních a anizotropních materiálů. Student v práci přehledně uvádí parametry vstupující do určení rozložení napětí kolem trhliny nebo vrubu v izotropním nebo ortotropním materiálu. Na konkrétních případech názorně ukazuje výpočet vlastních čísel těchto materiálů. Dále ukazuje výpočet exponentů singularity napětí vrubu a trhliny v okolí bimateriálového rozhraní. Tyto veličiny jsou základními parametry sloužícími jako vstupy pro posouzení stability studovaných singulárních koncentrátorů napětí. Téma práce je vysoce aktuální. Drobné připomínky, které nijak významně nesnižují kvalitu práce: - V obrázcích je vhodné zachovat všude české popisky (Obr 6., nápis „Crack“) - V textu se autor občas vyjadřuje nepřesně, či neúplně, což může vyvolat nejasnosti u nezasvěceného čtenáře. (např. popis obrázku 6: „…oblast, kde r^(-1/2) je ještě významné.“ Jedná se o významnost singularity napětí typu r^(-1/2); Poissonovo číslo vysvětluje autor až u vzorce (60), přitom se vyskytuje již u vztahu (17); index k např. ve vztahu (58) koliduje s konstantou k ve vztahu (60); některé veličiny nebo indexy nejsou vysvětleny vůbec, apod.) - Při zmínce o hnací síle trhliny by bylo vhodnější citovat také dřívější práce (Irwin, Griffith), nejen bakalářskou práci Svoboda [8] - Ve vztahu (66) chybí exponent 2 u kořene p, v poznámce pod čarou je ale uvedeno správně. - V českých textech je správné skloňovat všechny autory, např.: Lechnického-Eshelbyho-Strohův formalismus - Bylo by vhodné k práci doplnit seznam symbolů a použitých zkratek Práce je celkově zpracována přehledně, logicky a s dobrou grafickou úpravou. Proto navrhuji celkové hodnocení práce známkou "výborně".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 38264