LAPČÍK, J. Kmitočtové syntezátory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Dřínovský, Jiří

Student se zadanému tématu věnoval velmi pečlivě a svědomitě. Ke splnění zadání není příliš mnoho co dodávat. Navržené syntezátory jsou plně funkční a použitelné pro výuku. Jako jakousi pomyslnou třešničku na dortu mohl student ještě přepsat stávající ovladač řadiče Cypress CY7C68013 do modernějšího jazyka, tak aby mohl být syntezátor ovládán i z prostředí VEE. Nicméně chápu, že zřejmě již nebyl prostor a čas pro takovouto změnu. Při zobrazování spekter výstupních signálů, bych dále uvítal i zobrazení spektra v širším kontextu, tak aby bylo vidět i potlačení vyšších harmonických složek syntezátorů. Po formální stránce nemám k diplomové práci, žádné výhrady.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 19/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Špaček, Jiří

Předložená diplomová práce dle mého názoru splňuje zadání v plném rozsahu. Byly navrženy a zkonstruovány dva laboratorní přípravky - DDS syntezátor a také syntezátor s nepřímou koherentní syntézou (s využitím PLL). Oba přípravky lze řídit přes USB pomocí PC s využitím studentem naprogramovaných řídících aplikací - v prvním případě ve Visual Basic 6 s využitím dostupných knihoven pro daný typ syntezátoru, ve druhém případě v Microsoft C# s přímým přístupem na virtuální COM port. Pro druhý syntezátor byla také vytvořena knihovna pro ovládání v softwarovém prostředí VEE, čímž se rozšířily možnosti využití výrobku v laboratorní výuce. Byla též navržena laboratorní úloha. Připomínkuji nevhodné nastavení SA při měření kmitočtu (kap. 3.10 a 4.12). Je nutné použít řádově menší SPAN a RBW, jinak hrozí až překvapivě velká chyba měření. Mimo měření kmitočtu se možná mohlo provést také např. měření úrovní nežádoucích spektrálních složek/harmonických, orientační měření fázového šumu generovaného signálu, atd. V práci jsem postřehl četné překlepy a řadu podivných vět, namátkou např. věta se třemi tečkami na straně 8 nahoře. Poznámka pod čarou - proud 0,08 A je u této kategorie zařízení možná vhodnější napsat jako 80 mA (str. 22, 43). I přes uvedené připomínky je práce kvalitní, doporučuji ji k obhajobě a navrhuji hodnocení 95 bodů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Odborná úroveň práce A 47/50
Splnění požadavků zadání A 20/20
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 39340