HANGYA, J. Vliv korekčních činitelů na složky komplexní permitivity [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozsívalová, Zdenka

Student Josef Hangya realizoval veškeré experimentální práce, spojené se zpracováním bakalářské práce, v laboratořích Ústavu elektrotechnologie FEKT, zkušební zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem ústavu. Na základě výsledků experimentů zpracoval bakalářskou práci v rozsahu 63 stran včetně seznamu použité literatury a přehledu symbolů používaných v textu a doplnil ji 5 stranami přílohy ve formě Protokolu o zkoušce dle ČSN IEC 250. Práci správně rozčlenil na teoretickou a experimentální část a doplnil úvodem do studované problematiky a závěrem shrnujícím význam provedených experimentů. Celá práce byla vytvořena v průběhu posledního semestru studia, jelikož v té době byl student donucen změnit téma bakalářské práce, neboť v projektu zadaném firmou, u které pracuje, nebylo možno pokračovat. V teoretické části jsou podány základní informace o dielektrických materiálech a jejich vlastnostech, chování dielektrika ve střídavém elektrickém poli, o vlastnostech a využití elektroizolačních materiálů. Praktická část popisuje zkušební vzorky, měřicí zařízení, postup a výsledky měření včetně příkladu výpočtu. Experimentálně získané a vypočtené hodnoty jsou zpracovány formou tabulek, shrnujících vliv korekčních činitelů na výsledky měření, a grafických závislostí, znázorňujících frekvenční závislosti složek komplexní permitivity u vzorků různé tloušťky. U obrázků znázorňujících Coleho - Coleho diagramy jsou nesprávně volena měřítka na osách relativní permitivity a ztrátového čísla. Předložená práce je sepsána přehledně, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na dobré úrovni. V teoretické části práce chybí přehled metod pro měření elektrických vlastností dielektrických materiálů ve střídavém elektrickém poli a informace o činitelích ovlivňujících výslednou přesnost měření. V práci také není studována chyba způsobená vzduchovou mezerou mezi elektrodou a vzorkem. Požadavky zadání nebyly, bohužel, splněny v plném rozsahu. V práci však student postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. V souladu se svým pracovním a studijním vytížením využíval možností konzultací, na něž přicházel vždycky dobře připraven. Některé části práce jsou evidentně poznamenány nedostatkem času. Předložená práce a její zpracování splňují, přes uvedené nedostatky, požadavky kladené na bakalářskou práci. Výsledky provedených experimentů při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání C 35/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Formální zpracování práce D 12/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Frk, Martin

Student se v teoretické části bakalářské práci zabýval chováním dielektrických materiálů ve střídavém elektrickém poli. V rámci experimentální části se pan Hangya seznámil s přístrojovým vybavením a způsobem jeho kalibrace. Pro sledování vlivu korekčních činitelů při výpočtu složek komplexní permitivity student použil vzorky krystalického polystyrenu o různé tloušťce, které proměřil ve frekvenční oblasti. Z naměřených hodnot kapacity a ztrátového činitele vypočítal pro různé elektrodové systémy hodnoty složek komplexní permitivity. V rámci vyhodnocení experimentu jsem nenašel diskuzi a opravné výpočty související se vzduchovou mezerou na rozhraní elektroda - materiál. Teoreticky rozbor nejistot měření není na změřené výsledky prakticky aplikován. Rovněž hodnoty ztrátového činitele při použití různých elektrod se liší o jeden řád (Tab. 9 a 10) a důvod není nikde vysvětlen. Na základě obsahové stránky bakalářské práce lze konstatovat, že student nesplnil zadání v plném rozsahu. Text vlastní práce je přehledně uspořádán do jednotlivých kapitol a celá práce se vyznačuje dobrou a jednotnou grafickou úpravou s drobnými nedostatky ve stylizaci vět a typografii. Po formální stránce lze v předložené práci vytknout u některých grafických závislostí příliš hustý rastr na osách. Uspořádání seznamu použité literatury je nesystematické (není podle abecedního pořadí autorů ani podle numerické posloupnosti uvedené v textu). Z věcných a formálních nedostatků je nutné upozornit na následující okolnosti: - číslování stránek uvedené v obsahu není v souladu s textem vlastní práce (do str. 42 je posunuto o jednu stránku), - nižší kvalita matematických rovnic a některých tabulek (jsou realizovány jako obrázky), - zápis některých veličin včetně jednotek neodpovídá příslušné ČSN normě, - u grafických závislostí e"=f(e') není dodrženo stejné měřítko na ose x a y, - rovnice (36) na str. 40 je špatně uvedená; na levé i pravé straně je Zm a nikde není Zvz, - v textu práce je měřená veličina Cp označována jako parazitní, přičemž tato veličina představuje měřenou paralelní kapacitu, která je nezbytná pro další výpočty; rovněž s diskuzí v závěru ohledně přesnosti měření se plně neztotožňuji.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání D 12/20
Odborná úroveň práce D 32/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 14/20
Formální zpracování práce D 6/10
Navrhovaná známka
D
Body
64

Otázky

eVSKP id 32512