VRÁNOVÁ, P. Vývoj metody pro stanovení kvalitativních ukazatelů kakaového prášku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Vespalcová, Milena

Posluchačka Bc. Petra Vránová zpracovává ve své diplomové práci problematiku analýzy kakaa. Původně měla být tato práce realizovaná v kooperaci s firmou. Bohužel, ze spolupráce sešlo, což diplomantce trochu zkomplikovalo situaci. V teoretické části diplomové práce autorka shrnula v podstatě všechny výchozí informace potřebné pro zdárné splnění zadaného úkolu. Experimentální část zahrnovala stanovení 10 chemických vlastností kakaového prášku, požadovaných při hodnocení kvality tohoto výrobku. Pro získání širšího přehledu problematiky kakaa byly kromě vzorku kakaového prášku analyzovány ještě další 3 výrobky, a to kakaové boby, kakaová hmota a "směs na kakaový čaj". Diplomantka se rychle v laboratoři zapracovala a zvládala jak manuální chemické analýzy, tak i instrumentální měřicí techniky. Pracovala zcela samostatně a s vysokým nasazením, na jednotlivé experimenty byla vždy dobře připravená. Dosažené výsledky shrnula a správně interpretovala v závěru své práce. Diplomovou práci Bc. Petry Vránové doporučuji k obhajobě a hodnotím celkovou známkou VÝBORNĚ - A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Celkový přístup k řešení úkolů A
Využívání konzultací při řešení práce A
Závěry práce a jejich formulace A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Kvalita zpracování výsledků A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vítová, Eva

Diplomová práce se zabývá zajímavou problematikou produkce kakaa (kakaového prášku). Teoretická část vychází z celkem 41 literárních zdrojů, z toho cca 15 kvalitních zahraničních knižních a časopiseckých vědeckých publikací. Navzdory občasným překlepům lze říci, že je poměrně dobře zpracována, podává ucelený přehled dané problematiky a tvoří dostatečný podklad pro provedení experimentů. Postrádám zde podrobnější přehled aplikací v dané oblasti a příp. popis již publikovaných poznatků. K této části mám několik dotazů a připomínek: str. 16: Co je to „míšek“ ? Co je to „kakaol“ ? Na str. 17 uvádíte, že „temperace“ slouží k získání teploty vhodné k dalšímu zpracování. To není tak úplně pravda. Co je hlavním cílem „temperace“ při výrobě čokolády a jak se provádí ? Podstatou experimentální části práce byl především vývoj a optimalizace metody pro stanovení alkaloidů theobrominu a kofeinu, podstatných bioaktivních složek kakaa, a sacharosy na bázi HPLC, následně byly analyzovaný některé suroviny (kakaové boby), meziprodukty (kakaová hmota) a konečné produkty (kakaový prášek) výroby kakaa. Charakterizace vzorků byla doplněna stanovením základních charakteristik jako obsah vody, popela, lipidů, dusíku a stanovením vybraných prvků (K, Cd, Pb, Cu) metodou ICP-OES. Chybí kapitola statistické zpracování výsledků. Získané výsledky jsou prezentovány formou tabulek a grafů. Výsledky jsou správně interpretovány a stručně diskutovány. Závěry práce shrnují zjištěné experimentální poznatky. I přes uvedené nedostatky předložená práce po stránce obsahové i formální splňuje požadavky na magisterskou diplomovou práci a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Závěry práce a jejich formulace A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Kvalita zpracování výsledků A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 113372