NAIDER, J. Kmitočtové filtry s OTA zesilovači [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Vrba, Kamil

Úkolem Jana Neidera bylo seznámit se s nejrůznějšími zapojeními filtrů s OTA zesilovači, což je problematika známá alespoň 20 let a bylo o ní sepsána řada publikací jak časopiseckých, tak knižních. Záměrně jsem mu žádné publikace neposkytl, byl jsem zvědav, jak se práce s literaturou zhostí a udělá přehled stávajícího stavu ve vývoji filtrů s OTA. Bohužel jsem zklamán, je zřejmé, že neotevřel ani jedinou knihu s touto problematikou, neprošel si žádné časopisy. To by mi až tak nevadilo, ale že si alespoň nevyhledal články na Internetu je na pováženou. Po zadání hesla „active filter OTA“ jsem do pěti minut měl nalezeno těchto 5 článků a další jsem již ani neotevíral: R. L. Geiger and E. Sánchez-Sinencio, "Active Filter Design Using Operational Transconductance Amplifiers: A Tutorial," IEEE Circuits and Devices Magazine, Vol. 1, pp.20-32, March 1985. W. R. Grise Operational Transconductance Amplifiers (OTA) for synthesis of voltage-controlled active-filter tuned oscillators Prasant K. Mahapatra, Manjeet Singh and Neelesh Kumar: REALIZATION OF ACTIVE FILTERS USING OPERATIONAL TRANSCONDUCTANCE AMPLIFIER (OTA) Sombat Vanichprapa ,Boonruk Chipipop, Chayant Koompai ,Kenzo Watanabe: OTA – Based Control System of Active Power Filter for Harmonic and Reactive Power Compensation ABDULRAHMAN KHALAF AL-ALI, MUHAMMAD TAHER ABUELMA’ATTI AND RIZWAN ALI TIWANA: PROGRAMMABLE OTA-BASED MULTIFUNCTION ACTIVE FILTER. Definitivní provedení bakalářské práce jsem neviděl, protože bych nepřipustil, aby modulové charakteristiky filtrů byly vyobrazeny pouhými asymptotami. Nicméně lze konstatovat, že J. Naider alespoň částečně do zadané problematiky pronikl, uvedl několik zapojení filtrů s OTA a analyzoval jejich vlastnosti. Vybrané zapojení ověřil i experimentálně. Výsledky jsou však poněkud sporné, protože změřená pásmová zádrž, která by měla v propustném pásmu útlum 45 dB by byla k ničemu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání D 30/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) E 10/20
Formální zpracování práce E 10/20
Využití literatury E 5/10
Navrhovaná známka
E
Body
55

Posudek oponenta

Kubánek, David

Práce studenta Jana Naidera na mě nepůsobila příliš dobrým dojmem. Student v ní bohužel na mnoha místech dokazuje, že problematice moc nerozumí. Celou kapitolu 2, která se zabývá teorií filtrů s OTA zesilovači, převzal ze tří vědeckých článků, které však nepopisují typické představitele těchto filtrů, ale jsou v nich na vědecké úrovni představeny nové metody návrhu filtrů s OTA, které student téměř doslova přepsal do své práce. Zejména kap. 2.4 převzal a přeložil z vědeckého článku tak nevhodně, že tím prozradil své nepochopení problematiky. Vhodnější by bylo teorii čerpat z nějaké odborné knihy. Dalším důkazem neznalosti popisu filtrů je uvedení charakteristické rovnice v kap. 3 se záporným znaménkem u první mocniny p, což vede k nestabilitě obvodu. Práce obsahuje mnohé další nedostatky, jako např. zcela nesrozumitelný (strojově přeložený) abstrakt v angličtině; mně neznámé pojmy „kruhový filtr“ či „PZ-zářez“; chybný vzorec (1.4); nekvalitně graficky provedená schémata; chybný obr. 2.1b); chybí definice symbolu D(p) použitého v rovnicích s přenosovými funkcemi; student si plete pojmy autonomní obvod a filtr; používá chybné označení „OTA-C zesilovač“ apod. Přestože student tvrdí opak, tak změřená charakteristika neodpovídá teoretickým předpokladům, ale je o 45 dB posunuta a nad charakteristickým kmitočtem strmě stoupá, avšak má být konstantní. Rovněž student nevysvětlil, proč změřil pouze pásmovou zádrž, když filtr byl multifunkční a jednoduše bylo možné změřit alespoň ještě horní a pásmovou propust pouhým měřením napětí na jiném uzlu. I přes uvedené námitky práci doporučuji k obhajobě, kde by měl student dokázat, že problematice filtrů rozumí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 14/20
Odborná úroveň práce F 22/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 10/20
Formální zpracování práce F 4/10
Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 40312