KALA, J. Dostavba městského bloku Studie dostavby městského bloku mezi ulicemi Koliště, Cejl a Vlhká [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Prostorový koncept vychází z racionálního rozhodování se snahou vyhnout se zbytečným komplikací. Tomu je přizpůsobena funkce i architektura nárožího domu s pronajimatelnou administrativou na nároží ulic Koliště a Cejl, podobně je řešena i druhá část úlohy v podobě polyfunkčního domu v ulici Vlhká. Racionální řešení využít parter polyfunkčního domu k vjezdu do podzemních garáží je v kontextu celkového prostorového řešení dostavby bloku, usnadňuje věnovat se významnějšímu řešení veřejných prostor. Sympatická je práce s variantami i se symboly ve veřejném prostoru.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 90 Věcné a racionální rozhodování, časté konzultace, snaha o vlastní individuální řešení
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Toman, Radek

Autor předkládá kvalitní urbanistické řešení dostavby městského bloku. Dále pak rozpracovává dvě vybrané budovy do fáze architektonické studie. Oba architektonické návrhy jsou velice zdařilé.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Urbanistický návrh vychází z celé řady kvalitně zpracovaných analýz. Autor doplňuje městský blok, čímž navazuje na okolní městskou strukturu. Rozdělení návrhu na několik samostatných domů se z urbanistického pohledu jeví jako správné – nová zástavba tak respektuje hmotové měřítko okolních ulic, především pak ulice Vlhká. Autor vytváří malé náměstí T. A. Edisona při ulici Vlhká a veřejné prostranství před domem od Otty Eislera, který dnes slouží jako policejní ředitelství. Do těchto městských prostorů autor umísťuje sochy od významných sochařů. Sochy jsou vybrány tak, aby poukazovaly na historii daného místa, zároveň tak pomohou vytvořit identitu nově budované části města.
Provozní řešení C Na předložených výkresech podzemních podlaží není zcela zřejmé, jakým způsobem je provedena dilatace, která by měla respektovat rozdělení bloku na jednotlivé domy. Autor zpracovává návrh dvou domů – nárožní administrativní budovu na křižovatce ulic Koliště a Cejl a polyfunkční dům na ulici Vlhká. Administrativní budova umožňuje vytvářet různé kancelářské dispozice od open space až po malé individuální kanceláře. Navržené Hygienické zázemí neodpovídá vyhlášce 398/2009 Sb. O obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb, § 13, který říká, že část každého hygienického zařízení v oddělení pro ženy a část každého hygienického zařízení v oddělení pro muže musí splňovat požadavky na užívání osobami s pohybovým postižením. Dle vyhlášky by tedy měly být navrženy dvě samostatné vozíčkářské WC kabiny – jedna v mužské sekci toalet a jedna v ženské sekci toalet. U navrženého řešení tomu tak není. Navíc současný návrh pánských toalet je trochu poddimenzovaný (dle výpočtu by pánská část toalet měla osahovat 2x WC a 2x pisoár). Polyfunkční dům obsahuje v přízemí dvě obchodní jednotky. V dalších patrech jsou poté umístěny kanceláře různých velikostí a typologií v kombinaci s převážně menšími byty. V domě jsou promíchány funkce soukromé (bydlení) a veřejné (kanceláře). Nabízí se otázka, zda byty a kanceláře provozně více neoddělit, popřípadě zda celý objekt, kromě parteru, nevyužít pouze pro bydlení. Středová chodba a některé části bytů jsou prosvětlovány skrze osvětlovací šachty, ty jsou ovšem velice malých rozměrů, takže pochybuji o jejich efektivnosti. Šachy navíc na některých patrech zasahují do dispozic větších kanceláří a bytů, jejich použití se mi tedy nezdá příliš účelné. Schodiště má poměrně rozměrné zrcadlo, takže je možné chodbu prosvětlit skrz světlík nad schodištěm.
Technicko konstrukční řešení A Navržené konstrukční řešení je vhodné a proveditelné. Ve výkresech detailů chybí popisy jednotlivých skladeb a výškové kóty.
Architektonické řešení A Obě budovy mají sebevědomý architektonický výraz, který je adekvátní svému místu a zvolené funkci. Administrativní budova jasným způsobem akcentuje nároží, aniž by přehnaně exhibovala. Tento dům vhodným způsobem dotváří prostor Malinovského náměstí. Zajímavě je řešené umístění proskleného schodiště, které vytváří předěl mezi nově navrženou administrativní budovou a stávajícím ředitelstvím policie. Výraz budovy se vhodně doplňuje se svým okolím. Polyfunkčnímu domu vévodí převýšená okna ve 3. a 4. NP. Celá uliční fasáda působí velice plasticky a výtvarně vyváženě. Západní fasáda, která směřuje do vnitrobloku, působí už o něco těžším a strnulejším dojmem.
Formální úroveň A Práce je na vysoké formální úrovni. Kladně mimo jiné hodnotím použití ručních kreseb a velice zajímavou atmosféru koláží – perspektiv.
Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 102895