ŠVECOVÁ, O. Analýza elektrických vlastností membrán srdečních buněk [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Šimurda, Jiří

Paní Ing. Olga Švecová chtěla původně zaměřit svou diplomovou práci více experimentálně. Proto se zapojila do práce v Laboratoři celulární srdeční elektrofyziologie LF MU, kde se prakticky seznámila s metodou měření membránových proudů u izolovaných srdečních buněk. Osvědčila se jako zručná experimentátorka. Když později nemohla z rodinných důvodů v experimentální práci pokračovat, přijala zadání diplomové práce zaměřené na matematické modelování opět v oblasti buněčné elektrofyziologie, konkrétně modelování interakcí membránových iontových kanálů s farmaky, působícími jako blokátory proudu přes membránové kanály. Na své práci pracovala samostatně, což ji někdy zavedlo i do slepé uličky, ze které se však po konzultaci dokázala rychle vymanit. V oboru se dokázala orientovat, o čemž svědčí podle mého názoru zdařilá úvodní část. Hlavní část práce spočívá v sestavení a řešení soustav diferenciálních rovnic, které popisují přechody mezi stavy (konfirmacemi) kanálu a k simulaci časových průběhů jedné ze složek membránového proudu (přechodného draslíkového proudu směřujícího z buňky) za působení zvoleného blokátoru. Hlavním cílem práce bylo porovnat výsledky získané za předpokladu vazby blokátoru v různých stavech kanálu a posoudit, zda lze na základě registrovaných proudů usuzovat na konkrétní mechanizmus interakce kanálu s blokátorem. Výsledky simulací ukázaly, že průběhy proudů za působení blokátoru nesou charakteristické znaky, které do jisté míry prozrazují mechanizmus interakce, jak to autorka (snad až příliš stručně) uvádí v závěru práce. Mohu konstatovat, že všechny body zadání práce byly splněny. Proto předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Čmiel, Vratislav

Studentka se zabývala problematikou měření vlastností membrán strdečních buněk se zaměřením na vliv blokátorů u iontových kanálů. V první části provedla rešerši na velmi dobré úrovni s množstvím použité literatury. Text je srozumitelný a vypovídá o tom, že studentka problematice porozuměla. V praktické části se studentka zaměřila na draslíkový kanál a sestavila k němu kinetická schémata popsaná sadou diferenciálních rovnic. Ty dále využivá v simulacích znázorňujících vliv blokátoru v různých stavech kanálů na molekulární úrovni. Simulace jsou uvedeny s komentářem, výsledky jsou zdůvodňěny v závěru. Zde mohla být diskuse k výsledkům umístěna i v samostatném bloku a dosažené výsledky názorněji vysvětleny. Zadání tak lze považovat za splněné. Celá práce má logickou stavbu, kapitoly vykazují přímou návaznost. Práce je po stylistické stránce i po formální stránce dobře vypracovaná. Výtku mám jen k nízké kvalitě některých obrázků a z toho plynoucí zhoršené čitelnosti údajů (např. obr. 23 na str. 31). K tomu všechny představené simulované průběhy vykazují nežádoucí artefakty z důvodu komprese.

Navrhovaná známka
B
Body
89

eVSKP id 73085