VÍTKOVÁ, G. Vliv kvality povrchu na mechanické vlastnosti a životnost vinutých pružin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Pantělejev, Libor

Práci zabývající se vlivem kvality povrchu na mechanické vlastnosti a životnost vinutých pružin studentka zpracovávala ve spolupráci s průmyslovým partnerem (fa MUBEA). Cílem bylo posoudit zda změna technologického postupu povede ke zlepšení vlastností při cyklickém zatěžování. Příprava vzorkového materiálu i vlastní cyklické zkoušky probíhaly v reálných provozních podmínkách při respektování zaužívaných standardů firmy. Jako hlavní přednost práce je třeba vyzdvihnout její praktický dopad na výrobu předmětných pružin používaných v automobilovém průmyslu. Studentka v průběhu zpracování tématu projevila velkou dávku samostatnosti a schopnost zapojení se do reálného provozu průmyslového podniku. Práce je zpracována jasně a srozumitelně, obsahuje minimum stylistyckých a pravopisných chyb. Grafická úroveň je dobrá. Práci hodnotím tudíž kladně a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Práce s literaturou včetně citací A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Válka, Libor

Předložená diplomová práce je primárně orientována na problematiku životnosti vinutých pružin, používaných v automobilovém průmyslu. Jejich životnost je hodnocena v závislosti na kvalitě povrchu použitého pružinového drátu. Obsahem práce je komplexní vyšetření vlivu kvality povrchu drátu nejen na únavové chování materiálu, ale i další jeho vlastnosti. V prvních kapitolách autorka rozebírá terminologii spojenou s výrobou pružin a uvádí požadavky, které jsou na vinuté pružiny obecně kladeny. Vzhledem k převládajícímu způsobu zatěžování vinutých pružin se zde autorka věnuje obecnému popisu únavového porušování, v teoretické rovině jsou rozebrány vlivy technologických úprav povrchu na únavovou životnost. Velmi zevrubně se věnuje popisu výrobního procesu vinutých pružin. V několika podkapitolách uvádí detailní popis jejich výroby od přípravy polotovarů až po proces dohotovení pružin. Z textu je zřejmé, že se po delší čas pohybovala přímo ve výrobním prostředí. Podrobný popis experimentů a sumarizace výsledků velmi rozsáhlého experimentálního programu je náplní dalších kapitol. Jako experimentální materiál byla použita pružinová ocel 54SiCr6. Z oceli bylo připraveno několik sad zkušebních těles pro analýzu chemického složení a metalografickou analýzu, pro zkoušky drsnosti povrchu, zkoušky tahem, zkoušky mikrotvrdosti a několik sad finálních (kompletních) pružin pro testy únavové životnosti. Jednotlivé sady se vzájemně lišily technologií úpravy povrchové vrstvy. Výsledky experimentů jsou uvedeny v přehledných tabulkách a grafech. Důležitou součástí experimentálního programu byla fraktografická analýza lomových ploch z únavově porušených pružin. V části diplomové práce věnované diskuzi výsledků a formulaci závěrů předložila autorka důkazy o nezbytnosti úpravy povrchu kuličkováním, kdy téměř všechny sledované parametry kuličkováním neošetřených povrchů byly horší než touto technologií zpracované varianty vzorků. Byl rovněž prokázán spíše negativní vliv tzv. aditivního broušení povrchu drátu, které je v některých případech zařazeno jako jeden z technologických kroků před kuličkováním. Vyšší únavovou životnost vykázaly pružiny z nebroušeného drátu. I přes pečlivé zpracování se v práci vyskytuje několik chyb a nedostatků spíše formálního charakteru, např. překlepy, ne vždy jednoznačné formulace apod. Tyto nedostatky ale v žádném případě nesnižují hodnotu předložené práce. Jako celek působí práce velmi kompaktně a srozumitelně. Autorka prokázala nejen dobrou orientaci ve sledované problematice, ale i schopnost samostatné odborné práce včetně správné analýzy získaných výsledků. Diplomová práce splňuje veškeré nároky a požadavky kladené na diplomovou práci a doporučuji proto, aby byla přijata k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 72673