ŽÁČEK, V. Regulace topného systému a ohřevu teplé užitkové vody v inteligentním domě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Chomát, Luděk

P. Žáček se ve své práci zabýval problematikou regulace topného systému a ohřevu teplé užitkové vody v inteligentním domě. Zadání bakalářské práce bylo jak prakticky tak i teoreticky zaměřené. Bakalářská práce měla za úkol vytvořit matematický popis ztrát tepla v rodinném domě a vyregulovat požadované teploty na dané hodnoty. Bakalářská práce navazovala na již dříve získaný grant FRVŠ v laboratoři CLG. P. Žáček disponoval kvalitními znalostmi z oblasti programovatelných automatů, tepelné pohody v rodinném domě a programování. Samostatně nastudoval problematiku ohledně teplené pohody a ztráty tepla v rodinném domě. Řešení zadaného úkolu věnoval dostatečné množství času, pracoval iniciativně, převážně samostatně, pravidelně konzultoval dosažené výsledky a radil se s vedoucím práce o dalším postupu. Není mi známo, že by se na tvorbě bakalářské práce podílely jiné osoby. Bakalářská práce je vytvořena dle zadání a vytvořený matematický model s vizualizací je plně funkční a ověřený pomocí programu Matlab.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Využití literatury A 10/10
Formální zpracování práce A 18/20
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Dobias, Michal

Pan Žáček vypracoval bakalářskou práci na téma "Regulace topného systému a ohřevu teplé užitkové vody v inteligentním domě". Zadání obsahovalo tři hlavní úkoly a bylo po odborné a časové stránce středně náročné. Prvním je vytvoření matematického modelu a jeho ověření pomocí MATLAB/Simulink. Druhým úkolem je implementace řídícího algoritmu do programovatelného automatu a třetím je vytvoření vizualizace pro nastavování parametrů regulátoru. Bakalářská práce obsahuje dvanáct kapitol. Kapitola 2 obsahuje rozdělení a popis jednotlivých strategií regulace topného systému. V kapitole 3 jsou popsány způsoby ohřevu teplé užitkové vody a regulace její teploty. Kapitola 4 obsahuje teoretický základ, definuje základní pojmy a způsoby přenášení tepla. Kapitoly 5 až 10 jsou jádrem studentovy práce. V kapitole 5 je uskutečněn návrh topné soustavy a popis jednotlivých prvků. V následující kapitole je návrh matematického modelu, která obsahuje podrobný rozbor jednotlivých součástí soustavy. Kapitola 7 obsahuje realizaci modelu v prostředí MATLAB/Simulink. Má rozsah jedné strany a podle mého mínění by bylo vhodnější začlenit tuto část do předchozí kapitoly. Následující kapitola je věnována použitému řídicímu algoritmu a vyhodnocení regulačních obvodů pro jednotlivé části soustavy. K vyhodnocení regulačních procesů je použit časový údaj doby ustálení teploty. Domnívám se, že vhodnějším způsobem by bylo použití integrálních kritérií. Při porovnání regulace na obrázku 8.14 chybí zobrazení akční veličiny. V kapitole 9 je popsána a zobrazena vizualizace. Kapitola 10 obsahuje simulaci jednoho dne. V Kapitole 11 je souhrn dosažených výsledků. V závěru autor práce popisuje postup práce a komentuje výsledky. V práci se nachází typografické a několik překlepů. Značná část obrázků je nízké kvality. Bakalářská práce je vypracována v nadměrném rozsahu a svědčí o tom, že autor danou problematiku zvládl velmi dobře. Práci navrhuji k obhajobě před komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 19/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 30862