MANCL, V. Systém Hefaistos [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Pikula, Stanislav

Cílem práce byl návrh a realizace automatizovaného systému pro měření teplotních závislostí elektrických parametrů materiálů (systém Hefaistos). Diplomant se musel důkladně seznámit s dostupnými analyzátory, jejich funkcemi a možnostmi jejich vzdáleného ovládání. Z důvodu nekvalitních či nekompletních ovladačů musel vytvořil povětšinou ovladače vlastní a pro jejich ověření vytvořil ovládací programy pro jednotlivé analyzátory. Obdobnou práci student zopakoval při zprovoznění vzdáleného ovládání teplotních komor více typů. Následně student navrhnul a realizoval měřicí systém splňující všechny požadavky zadání, tedy průběžné nastavování teploty a měření vybraných parametrů při libovolné kombinaci teplotní komory a analyzátoru. Plná funkčnost systému byla ověřena testovacím měřením. Všechny popsané kroky student vhodně zdokumentoval v diplomové práci. Diplomant pracoval samostatně, dílčí výsledky konzultoval a zapracovával případné připomínky. Během práce se nesetkal s významnými problémy. Výsledkem je sada ovladačů pro impedanční analyzátory a teplotní komory, samostatné jednoduché ovládací programy pro jednotlivá zařízení a zejména plně funkční systém pro měření teplotních závislostí elektrických parametrů materiálů, který bude na ústavu využíván. Navrhuji 95 bodů, A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Beneš, Petr

Úkolem diplomanta bylo navrhnout a realizovat modulární měřicí systém pro automatizované měření teplotních závislostí elektrických parametrů materiálů. Zadání diplomové práce lze hodnotit po stránce odborné i časové jako středně náročné. Lze konstatovat, že bylo splněno v celém požadovaném rozsahu. Diplomant prokázal dobrou orientaci v problematice, postup řešení byl logický a systematický, zvolenou koncepci lze považovat za správnou. Práce dobře dokumentuje postup řešení, má logickou strukturu a přiměřený rozsah jednotlivých kapitol odpovídající jejich závažnosti, celkový rozsah textu je 62 stran a 15 stran příloh. Práce v souladu se zadáním nejdříve popisuje vlastnosti dostupných impedančních analyzátorů a teplotních komor, možnosti jejich připojení do měřicího systému a způsoby kalibrace. Druhá polovina práce se věnuje popisu navržených sw modulů ovládacích a řídicích programů. Závěrem práce je dokumentována funkčnost systému změřením frekvenčních charakteristik piezokeramického vzorku při proměnné pracovní teplotě. Z formálního hlediska je práce na dobré úrovni, poněkud rušivě působí větší množství překlepů a stylistických chyb. Za hlavní přínos práce považuji realizaci dobře zdokumentovaného funkčního modulárního měřicího systému, který by neměl být problém používat, udržovat v provozu i dále rozvíjet. Závěrem mohu konstatovat, že k předložené práci nemám žádné zásadní výhrady. Diplomant vyřešil problém, před který byl postaven a bezpochyby projevil inženýrské schopnosti. Výsledkem je dílo, splňující všechny body zadání. Doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnocení A/90b.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 119275