ĎURÍK, M. GSM monitorovací systém pro staré lidi [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Bradáč, Zdeněk

Diplomová práce studenta Maroše Ďuríka byla zaměřena na návrh a konstrukci mikroprocesorem řízeného monitorovacího zařízení pro staré lidi. Student měl za úkol navrhnout koncepci monitorovací jednotky, která je schopna přivolat první pomoc, připomínat uživateli důležité události, detekovat únik zemního plynu a umožnit další potřebné funkce. Systém má být založen na úsporné mikrokontrolérové platformě se schopností funkce i ze záložního zdroje napájení, s bezdrátovým rozhraním GSM pro vzdálenou komunikaci včetně hlasové a RF komunikací pro připojení personálního asistenta, kterého osoba nosí na těle. Nedílnou součástí zadání bylo vytvoření nezbytného programového vybavení. V rámci diplomové práce student provedl literární rešerši a zjistil možnosti a vybavení existujících systémů. Na základě tohoto průzkumu student navrhnul vhodnou koncepci, realizoval návrh elektronického zapojení monitorovací jednotky a následně navrhnul desky plošných spojů. Vyrobené DPS student samostatně osadil a oživil. Pro jednotku student vytvořil programové vybavení, které je schopné řešit předpokládané situace a úkoly. V průběhu diplomové práce student postupoval samostatně a využíval konzultací vedoucího práce. Významnou konzultační pomoc mu poskytnula i mateřská firma. Student stanovil správně harmonogram prací a zvolil správnou koncepci systému. Výsledky studenta jednoznačně svědčí o jeho schopnostech a jeho inženýrském duchu. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Kaczmarczyk, Václav

Ve své práci se student zabývá návrhem a realizací dohledového systému pro seniory. Student tento systém vyvinul v rámci firmy, pro kterou již pracuje. V teoretické části práce student provádí průzkum trhu a hledá jak konkurenční systémy, tak i komponenty, které ve svém systému hodlá použít. V praktické části se pak zabývá realizací celého systému. Obě části jsou zpracovány precizně. Co se týče odborné stránky práce, zaujalo mě použití pouze 8 bit / 8 kHz WAV souborů při přehrávání zabudovaných zvuků a hlasu telefonního hovoru. Tato hodnota se pro telefonní hovor jeví jako dostatečná, avšak pro zabudované zvuky jistě není. Z práce navíc vyplývá, že by mohlo být využito až 16 kHz (a možná i více, dle frekvence PWM) – student v práci uvádí, že vždy nastavuje jednu hodnotu na výstup PWM a další tři interpoluje. Nevidím tedy důvod, proč nevyužít kvalitnější nahrávku. 8 bitů výstupní úrovně je rovněž zbytečně limitující, neboť výstup PWM umožňuje vyšší škálovatelnost. O úspoře místa rovněž nemá cenu mluvit, neboť soubory jsou uloženy na SD kartě. Dále je jistě škoda, že nebyla do konce dotažena integrace s použitými hodinkami firmy TI. Takto jsou tyto hodinky za cca 1000 Kč degradovány pouze na funkci tzv. panic button. Věřím, že pokud firma shledá výrobek perspektivním, budou tyto nedostatky vyřešeny. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Je psána nezvykle v první osobě jednotného čísla a popisuje studentovu „anabázi“, během které dospěl k úspěšnému řešení, avšak tím, že je psána konzistentně, není důvod k připomínkám. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 73675