ČERVENKA, J. Škodlivé látky v odpadních vodách laboratoří [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Sponar, Jan

Předložená práce splnila zadání, obsahuje poměrně rozsáhlou literární rešerši co se týká šíře, dobře jsou zpracovýny sloučeniny rtuti a legislativní rámec. U analytických metod je věnována pozornost základním metodám stanovení Hg, poněkud opomenuta je diferenciace sloučenin Hg v matrici. Zpracování výsledků je provedeno velmi dobře za použití standardních postupů. Velmi pečlivě jsou diskutovány získané výsledky, jsou zváženy pravděpodobné příčiny a vyvozeny možné následky. Závěr práce je formulován jasně a přesvědčivě. Student využíval při práci konzultace s vedoucím práce a zejména využil konzultace s pracovníky analytické laboratoře, kde byly prováděny vlastní rozbory. K řešení úkolu přistoupil velmi odpověďně a plnil časový rozvrh i přes nepříznivou rodinnou situaci. I přes drobné nedostatky práci doporučuji k obhajobě. Otázky: 1. Princip atomové absorpční spektrofotometrie a důvody pro používání dvoupaprskových systémů měření v AAS 2. Základní rozdělení chyb analytických rozborů 3. Obecné možnosti využití odpadních sloučenin z posluchačských laboratoří

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Zmrzlý, Martin

Předložená práce se zabývá aktuálním tématem sledování rtuti v odpadních vodách. Po stránce obsahové je pojetí problémů místy značně povrchní, rešerše výsledků současného výzkumu chybí zcela. V práci prakticky nejsou odkazy. Když jsou, číslování je chaotické. Pod obrázky jsou nesmyslně zařazeny obrovské řetězce z webových stránek (např. str.13), což je jedním z mnoha příkladů nedodržení citační normy ISO 690. Té neodpovídá ani seznam literatury. Obrázky jsou víceméně ilustrační, popis je většinou buď minimální nebo žádný. Obsah textu se často opakuje (odst. 2.1.4 a úvod, 2.2.1.1. a 2.2.1), není používáno platné české chemické názvosloví (rhodanid vs. thiokyanatan, rtuťný vs. dirtuťný). Často se objevují zastaralé až slangové výrazy (měrné teplo místo měrné tepelné kapacity), u vztahů chybí u veličin jednotky. U některých veličin autorovi zjevně nevadí, že je třeba uvádět, pro jakou teplotu je hodnota platná (viskozita, skupenství). Mnoho věcí působí jaksi nedokončeně. (Otrava v Minamata - příčiny? Dvoupaprskové systémy - proč, jak to funguje?)V odst. 2.2 navrhne autor rozdělení metod stanovení, které ovšem dále nepoužívá. Str. 20 - Stanovení diethylkarbamidanem měďnatým - první věta: komplexy mědi jednoho nebo i druhého činidla… - o žádném druhém činidle není zmínka. EDL zdroje - nevysvětlena funkce. Takovýchto míst je v práci celá řada. V praktické části je rovněž celá řada nepřesností (pondělní odběry - uvedeno, že byly tři, v tabulce jsou však čtyři), nekonzistentní počet desetinných míst, bylo by vhodné i grafické znázornění. Formulace typu "…bylo měřeno vícekrát, aby bylo dosaženo tří přibližně stejných hodnot."(Str.30) hovoří samy za sebe. V diskusi je odkazováno na limity kanalizačního řádu, je s nimi srovnáváno, konkrétní hodnota limitu je však uvedena až na str. 32. Jsou diskutovány reakce, které jsou zdrojem znečištění odpadu z praktika. Není však uvedena jediná rovnice. Vzhledem k tomu, že práce vznikla na chemické fakultě by asi bylo vhodné podstatu chemických dějů zachytit. Jednoznačným kladem práce jsou zjištěné výsledky a návrhy na zlepšení zachycení rtuti v laboratořích. Na konci práce je uvedena příloha obsahující legislativní tabulky. Příloha vzbuzuje dojem, že ji autor celou ručně do práce opsal. Tato pracovitost je jistě chvályhodná, kdyby však tento čas a úsilí bylo věnováno podstatným částem práce, bylo by vynaloženo jistě efektivněji. Práci hodnotím stupněm C jen proto, že má značný praktický přínos a autor vynaložil značné manuální úsilí k jejímu provedení. Samotné zpracování práce však považuji za velmi slabé.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Kvalita zpracování výsledků D
Využití literatury a její citace C
Formální úroveň práce – celkový dojem D
Úroveň jazykového zpracování D
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 24233