RUBEŠ, O. Návrh vibračního generátoru s využitím nelineárních charakteristik [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Hadaš, Zdeněk

Diplomant prokázal vysokou úroveň znalostí a systematický přístup při řešení dané problematiky. Pracoval samostatně a práce je dobře logicky uspořádaná. Předkládaná práce je na vysoké úrovni a její výsledky jsou velmi aktuální a dále využitelné nejen v praxi, ale i výzkumu. Z formálního hlediska by si student měl dát pozor na terminologickou správnost a odvážnost některých svých tvrzení a závěrů, které by měly být vždy podloženy relevantními zdroji a detailní analýzou. Také z teoretického hlediska by v diplomové práci před simulačními modely měl být uveden i matematický popis jednotlivých fyzikálních modelů, např. nelineárního oscilátoru, či piezoelektrického nosníku. Ze své pozice vedoucího této práce musím uznat, že tyto výtky nesvědčí o studentově zanedbání, ale o jeho suverenitě a jistotě v řešené problematice, kdy rovnou z nastudovaných materiálů sestavuje simulační modely. Tento přístup se však lehce může vymstít a proto je uvádění matematických modelů a detailních analýz v práci velmi žádoucí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Ondrůšek, Čestmír

Student vypracoval diplomovou práci na téma „Návrh vibračního generátoru s využitím nelineárních charakteristik“. Práce má cekem 68 stran a je rozdělena do deseti kapitol. Cílem práce byla analýza potenciálních přístupů a výběr vhodné konstrukční varianty, vytvoření modelu nelineárního generátoru, návrh parametrů generátoru, analýza generovaného výkonu v porovnání s lineárním modelem a experimentální ověření na testovacím vzorku. V první části práce je provedena literární rešerše zaměřená na piezoelektrické elektromechanické systémy. Nelinearita je charakterizována nelineární tuhostí a je realizována vhodným uspořádáním permanentních magnetů. Pro rozbor, simulace a experimenty byl použit komerčně vyráběný piezoelektrický generátor MID0 V21BL. Měřením byly získány parametry tuhosti a tlumení lineárního piezoelektrického oscilátoru. Nelinearita tuhosti upraveného oscilátoru byla realizována soustavou permanentních magnetů. Výpočet nelineárních tuhostí byl proveden pro různou topologii magnetů. Pomocí programu FEMM byly vypočteny průběhy sil v závislosti na vybraných parametrech topologie magnetů. Simulace byly realizovány programem Simulink, ve kterém byl vytvořen lineární a nelineární model soustavy a provedeny simulace pro různou topologii magnetů a různé frekvence buzení magnetů. Simulace byly vyhodnoceny a porovnány. V kapitole 9 jsou výsledky měření na generátoru Midé s přidanou nelineární tuhostí. K práci mám tyto připomínky. 1) V práci chybí seznam symbolů. 2) V práci jsem nenašel deklarované přílohy „A“, a „B“. 3) Práce má dobrou grafickou úroveň, je vhodně členěna, dobře se čte a obsahuje minimum pravopisných chyb. 4) Autor na straně 32 uvádí: „Chování takto naladěného oscilátoru bude tedy nejspíš chaotické (samozřejmě v deterministickém slova smyslu), popis takového oscilátoru není matematicky téměř možný a jeho numerickým popisem se stále nezabývá mnoho vědců“. Pokud vím, tak existuje řada knih, zabývajících se touto problematikou, nemluvě o článcích ve vědeckých časopisech a konferencích. Matematický popis nelineárního oscilátoru mně v práci rozhodně chybí. Při zadání „nelineární oscilátor, deterministický chaos“ do českého vyhledávače Seznam jsem našel 79 odkazů z toho několik z VUT, takže není pravda, že se tímto problémem nezabývá mnoho vědců. Závěr: Student prokázal schopnost samostatné práce, zadání práce bylo splněno. Zaměření a úroveň práce odpovídá požadavkům na diplomové práce daného oboru. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 92164