NĚMEČEK, D. Studium tření kyčelních kloubních náhrad s modifikací topografie povrchu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Nečas, David

Cílem předložené bakalářské práce bylo posoudit vliv změny topografie povrchu acetabulární kloubní jamky na součinitel tření kyčelní náhrady. Práce systematicky navazuje na předchozí výzkumné aktivity, které doplňuje nejen z pohledu komplexního popisu vlivu parametrů textury, ale také s ohledem na velikost zatížení kontaktu. Student přistupoval k práci velmi svědomitě, pracoval na ní průběžně, pravidelně konzultoval, plnil veškeré dohodnuté termíny a finální verzi práce měl připravenou s dostatečným předstihem. Provedl značné množství experimentů, které dokázal na základě konzultací vhodně interpretovat a vyvodit příslušné závěry. Jako mírné negativum lze vnímat občasné nadhodnocování významnosti nepodstatných rozdílů ve výsledcích a celkově mírnou absenci určitého nadhledu. Tuto skutečnost lze však připsat jisté nezkušenosti, kdy práce v tomto ohledu studenta určitě posunula dopředu. Průvodní zpráva je zpracována nadstandardně. Přiložený laboratorní protokol vhodně sumarizuje veškeré provedené experimenty. Z pohledu vedoucího lze konstatovat, že byly splněny všechny stanovené cíle. Práce splňuje požadavky kladené na kvalifikační práce, a proto ji doporučuji k obhajobě s výsledným hodnocením A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Quinn, Cheney

Cílem práce je popsat vliv texturování kloubních jamek na součinitel tření v kyčelních náhradách metal-on-polyethylene (MoP) a ceramic-on-polyethylene (CoP). Rešerše je rozdělena do tří celků, které se zabývají kyčelními klouby, dostupnými náhradami kyčelních kloubů a možnou modifikací jejich povrchů na základě současné literatury. První dva celky dobře popisují zmíněnou problematiku. Poslední celek zabývající se tribologií texturovaných kyčelních náhrad popisuje funkci textur a jak jednotlivé parametry ovlivňují výsledné tribologické procesy. Nicméně v některých mistech si nejsem jistý, že autor práce správně interpretoval výsledky některých článků. Například práce Sahlin a kol. z roku 2005 uvádí, že maximální nosnosti mazacího filmu je dosaženo v blízkosti výskytu vírů v textuře. Autor ovšem uvádí, že „víry významně ovlivňují proudění kapaliny, čímž dojde ke snížení tlaku v kapalině“ což může platit v určitě oblasti textury, kde dochází k poklesu tlaku, ovšem celkový efekt textury je takový, že dochází k nárůstu hydrodynamického tlaku v mazacím filmu a tudíž i ke zvýšení jeho únosnosti. Jednotlivé práce nejsou nijak seřazeny/rozděleny podle např. použité experimentální konfigurace, materiálové dvojice, nebo povlakování, což do jisté míry snižuje čtivost a přehlednost pro čtenáře. Obecně je tato část spíše textová a chybí zde grafy z prací, které by pomohly přehlednosti. V analýze problému student uvádí, že hustota rozmístnění není v uvedeném přehledu publikací příliš zdůrazňována. Existuje ovšem řada prácí, které zkoumaly vliv hustoty pokrytí povrchu jak experimentálně, tak numericky. V následující kapitole je představeno měřící zařízení a použité vzorky spolu s mazivy. Výsledky práce jsou přehledně představeny a následně i diskutovány na dobré úrovni a srovnávány se současnou literaturou. V Obr. 6-1 jsou srovnávány výsledky experimentů, ovšem osa součinitele tření není pro všechna měření jednotná a činí srovnánání náročnější. Obecně jsou v práci často špatně používány citace, která se nachází až za tečkou na konci věty. V obrázku 2.4-5 není citován primární zdroj. Až na zmíněné výtky je práce na dobré úrovni, autor provedl velké množství experimentů a jejich výsledky potvrzují, že texturování má potenciál k prodloužení životnosti kyčelních náhrad. Práci hodnotím stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 140151