HORVÁTH, J. Solární záření v lokalitě VUT FSI v Brně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Štětina, Josef

Tématem práce je vyhodnocení Solárního záření v lokalitě VUT FSI v Brně. Text má 42 stran textu a 4 přílohy. Grafická úprava splňuje požadavky na technický text. Práce obsahuje všechny povinné části. Student pracoval samostatně a práci konzultoval. Student k práci využil českou literaturu a internetové zdroje. Student musel zpracovat velké množství dat, proti původnímu zadání zpracoval místo jednoho roku, dva roky. Celkové zpracování bakalářské práce je vysoce nadstandardní. Student prokázal schopnost samostatné práce, splnil podmínky zadání, práce obsahuje všechny náležitosti, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mauder, Tomáš

Předkládaná bakalářská práce je obsahově členěna do čtyř kapitol. První se zabývá sluneční energií a způsoby jejího využití. Dále také popisuje výhody a nevýhody využití solárního zařízení. Druhá kapitola pojednává o technikách měření solárního záření, kde podrobněji udává jednotlivé typy měřících zařízení. Ve třetí kapitole se potom práce věnuje experimentálnímu měření solárního záření a umístění zařízení v lokalitě VUT FSI v Brně. Čtvrtá kapitola je věnována zpracování a vyhodnocování naměřených dat z období jednoho roku (červen 2007 - květen 2008). Na těchto datech jsou potom použity základní statistické charakteristiky, jako jsou například průměrné hodnoty intenzit slunečního záření v denní době. Kapitola se rovněž věnuje případům, kdy došlo k selhání měřícího zařízení a jak tyto datové výpadky vhodně nahradit. Závěr kapitoly tvoří porovnání způsobů umístění zařízení a to mezi vodorovnou a skloněnou plochou. V rámci práce je čtvrtá kapitola největším vlastním přínosem autora. Autor ještě nad rámec bakalářské práce řeší data naměřená v období červen 2008 až květen 2009, které jsou v dodatcích bakalářské práce. Po stránce stylistické je práce v pořádku, přehledně členěna, i když zde můžeme nalézt nejednotnost formátu mezi první kapitolou a kapitolami následujícími. Výrazů v klíčových slovech je na rozsah textu zbytečně mnoho. Rovněž proměnné v rovnicích, které jsou psány kurzívou, by měli být psány kurzívou i v textu. Práce s citacemi je zde provedena velice dobře. Pouze by mohlo být více pramenů ve formě knih a článků, než ve formě internetových odkazů. Zadání bakalářské práce bylo splněno nad rámec zadání. Práce má rovněž praktický význam, protože vyhodnocená data jsou připravena pro další statistické zpracování. Bakalářskou práci proto shledávám jako kvalitní a vyhovující.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 26294