PILGROVÁ, T. Příprava a charakterizace koloidů hyaluronanu s micelárními agregáty pro nanomedicínské aplikace. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Pekař, Miloslav

Studentka se od počátku studia zapojila do řešení projektu spojeného s akcí COST CM1101, jehož bylo téma disertace podstatnou součástí. Svědomitě přistupovala k plnění zadaných experimentálních úkolů, aktivně se účastnila spolupráce s Univerzitou Karlovou, kde byla řešena související mikrobiologická problematika. Podle plánu složila všechny předepsané zkoušky. Výsledky její práce přispěly ke získání nových poznatků v oblasti interakcí hyaluronanu a opačně nabitých tenzidů v dosud nepříliš probádaných koncentračních rozmezích jak hyaluronanu, tak tenzidu. Obohatila tak zejména naše poznání o fázovém chování těchto systémů a ve spolupráci se zmíněným externím pracovištěm i poznání o jejich vlivu na buňky. Výsledky sice nabourávají původní představy o využití těchto systémů jako nosičů léčiv, ale i to patří k pokroku lidského poznání. Výstupy byly průběžně zveřejňovány formou konferenčních příspěvků, část již byla vydána jako články v mezinárodních vědeckých časopisech s impakt-faktorem, další článek je před závěrem redakčního řízení a další je ve formě rukopisu. Tereza Pilgrová naplnila cíle doktorského studia i zadané cíle vědecko-výzkumné a doporučuji její práci přijmout k obhajobě.

Navrhovaná známka

Posudek oponenta

Burgert, Ladislav

Předložená dizertační práce řeší stále aktuální problém, jakým je vývoj vhodných (nano)nosičů léčiv v oblasti medicíny či kosmetiky. K vývoji nosiče je použito komplexu, který vzniká interakcí kationického tenzidu s anionickým polyelektrolytem. Jako polyelektrolyt je využit biopolymer, jehož aplikace v oblastech medicíny (a kosmetiky) se velmi nadějně rozvíjí – totiž kyselina hyaluronová (resp. její sůl – hyaluronan). Tento biopolymer je kombinován s kationickými tenzidy, které mají také svoje místo v medicínských aplikacích. Dizertační práce má své obvyklé členění, přičemž v teoretické části jsou shrnuty poznatky o použitých výchozích materiálech a jejich vzájemné interakci. Velmi zajímavé jsou údaje o roli kyseliny hyaluronové při kancerogenních procesech (str. 20), které mohou (ale jen do určité míry) podporovat domněnku o oprávněnosti použití hyaluronanu jako součástí nosiče léčiv právě v případech těchto onemocnění. Rovněž je v teoretické práci podána charakteristika vlastností především kationických tenzidů a také, což je zvlášť důležité, představy o tvorbě a charakteru vznikajících komplexů tenzid-polyelektrolyt. Studiem těchto koloidních soustav se dále doktorandka zabývá pomocí moderních metod fyzikální chemie. Je zajímavé, že k pozitivním výsledkům vedl způsob přípravy tzv. indukovaným postupem, kdy se projevil i pozitivní vliv hyaluronanu při testech cytotoxicity. Cíle dizertační práce, které jsou jasně v práci formulovány, byly splněny. Předložená práce představuje významný přínos ke studiu přípravy nosičů lékových forem. Jak ale doktorandka sama v závěru práce připomíná, v této oblasti není dosud výzkum dokončen. Celá práce je zpracována na velmi dobré odborné i jazykové úrovni. Zásadní výsledky a poznatky byly kriticky zhodnoceny a publikovány v odborných časopisech a na mezinárodních konferencích. Doktorandka prokázala schopnost samostatné tvůrčí vědecké práce, získané výsledky jasně formulovat a seznámit s nimi odbornou veřejnost formou publikací a přednášek. Předložená dizertační práce splňuje všechny požadavky na ni kladené, doporučuji ji k obhajobě. doc. Ing. Ladislav Burgert, CSc. Ústav chemie a technologie makromolekulárních látek. Fakulta chemicko-technologická. Univerzita Pardubice. Pardubice, 20. prosince 2017.

Navrhovaná známka

Otázky

Reháková, Milena

Navrhovaná známka

eVSKP id 109710