SAŇÁK, T. Fotokatalytické vrstvy oxidu wolframového připravené materiálovým tiskem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Dzik, Petr

Student provedl velmi rozsáhlou a systematicky organizovanou sérii experimentů, při kterých získal velké množství cenných experimentálních dat. Ke zpracování naměřených dat přistoupil velmi zodpovědně a prokázal vysokou míru samostanosti při analýze dílčích výsledků na jejichž základě byl plánován další postup. Jeho experimentální práce přímo souvisela s výzkumnými úkoly řešených v Laboratoři fotochemie ÚFSCH a zísané výsledky mají velký potenciál pro publikaci a také další navazující projekty. Poznatky zjištěné v průběhu práce významně rozšířily naše poznání o přípravě vrstev polovodivých WO3 top-down postupem a otevirají cestu k mnoha zajímavým apliačním využitím.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Krystyník,, Pavel

Diplomová práce Bc. Tomáše Saňáka je zpracována v rozsahu 46 stran s využitím 27 citovaných zdrojů. V teoretické části jsou vysvětleny principy fotokatalýzy a metod pro nanášení tenkých vrstev, přičemž úroveň popisu ukazuje na autorovu velmi dobrou orientaci v problematice. Dále byly vysvětleny charakterizační metody pro analýzu tenkých vrstev (XRD, SEM) a také byl shrnutý současný stav problematiky, kde by bylo vhodné využít více zdrojů a porovnat je mezi sebou. Teoretická část obsahuje minimum formálních chyb, ale pozor by si student měl dát na použití termínu "isopropanol", což je termín použitelný v mluvené podobě, nikoliv psané. V experimentální části pak student využil nabyté znalosti ze své Bc. práce, kterou cituje, při sestavení mlecí aparatury pro zajištění větší účinnosti mletí, což je velmi chvályhodné. Dále jsou zde popsány postupy pro přípravu vzorku a charakterizace připravovaných vrstev, které prokazují autorovu zručnost a vyžadovaly osvojení řady laboratorních dovedností, které byly velmi dobře zvládnuté. Nejrozsáhlejší část práce se potom věnuje prezentaci dosažených výsledků a jejich diskuzi. Zde nejsou popsány rozdíly mezi vzorky A, B a C a čtenář pak nemá možnost udělat si obrázek o typech vzorků, které jsou zpracovávány. Diskuze profilových měření je vedena jasně a srozumitelně a napomáhá orientaci v jinak nepřehledných profilometrických záznamech (nejedná se však o chybu studenta). U výsledků elektrofotkatalytické aktivity jsou přehledně diskutovány jednotlivé závislosti, ale není patrné, jestli jednotlivá měření byla prováděna třikrát nebo pětkrát s ohledem na zobrazení chybových úseček. XRD měření jsou dobře okomentována a jsou zde jasně patrné změny v materiálu s dobou mletí. Množství SEM obrázků je pak okomentováno stručně, kdy každá série obrázků (doba mletí, množství vrstev) by si zasloužila rozdělený komentář umístěný před danou sérii obrázků, aby čtenář nemusel tolik zpětně listovat. Závěry jsou pak jasně a srozumitelně formulovány. Lze říci, že diplomová práce Bc. Tomáše Saňáka splňuje veškerá kritéria kladená na tento typ prací a práci doporučuji využít jako podklad pro udělení Ing. titulu

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace C
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 123953