KOŘÍNEK, T. Návrh řízení systémové instalace Loxone pro RD s FVE [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Bátora, Branislav

Diplomová práce řeší návrh a realizaci řízení osvětlení, stínící techniky a vnitřního prostředí rodinného domu s FVE se systémovou instalací Loxone. Práce je vhodně členěna do jednotlivých na sebe navazujících kapitol, ve kterých autor nejdříve teoreticky rozebírá zadanou problematiku sběrnicových řídicích systémů budov a následně se věnuje praktické části návrhu řízení jednotlivých technologií. Teoretická část je poměrně stručná a převážně se zaměřuje na popis prvků, sběrnice a softwarů s odkazováním se na firemní dokumentaci loxone. Postrádám zde teoretické informace o zásadách a principech řízení technologií budov. V teoretické části se vykytuje několik nepřesností. Například tab.1.1. uvádí nesprávně systém Foxtrot jako otevřený systém, neaktuální značení kabelů a podobně. V praktické části je popsán návrh řízení technologií v jednotlivých místnostech, včetně popisu použitých algoritmů. Návrh vychází z požadavků investora a z pohledu funkcionality této požadavky splňuje. Postrádám ale, schématické znázornění konkrétních technologií a specifikaci nebo dokumentaci datových bodů, které jsou v projektu použity. Chybí zde také vazba na konkrétní použité HW prvky systému loxone. I když zpoždění termínu realizace elektrického zapojení všech komponent v budově znemožňovalo otestování v celém rozsahu, v práci chybí podrobnější zhodnocení testování alespoň dílčích funkcionalit navrženého softwaru pro řízení. Z formálního hlediska mám několik připomínek: - U některých obrázků je hůř čitelný text. - V textu práce často krát chybí odkaz na obrázky a této obrázky nejsou ani nijak vysvětlené. Při řešení praktické části diplomant projevil dobrou orientaci v problematice a schopnost samostatně řešit zadané úlohy. Zpracování své práce konzultoval se svým vedoucím v menší míře. I přes uvedené nedostatky bylo zadání práce splněno v plném rozsahu. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm C (76 bodů). Otázky: - Jaké je funkce tlačítka TL33 umístěného v kuchyni? - Má uživatel nějakou zpětnou vazbu o stavu při řízení vytápění pomocí tlačítka? - Na základě čeho byly stanoveny limity pro koncentrace CO2? Jaký je rozdíl mezi režimem nočního větrání 2 a 3?

Navrhovaná známka
C
Body
76

Posudek oponenta

Vrána, Michal

Předložená diplomová práce studenta Bc. Tomáše Kořínka se zabývá algoritmizací funkcí řídicího systému domácí automatizace realizovaného na platformě Loxone. V úvodní části práce student ve stručnosti popisuje základní rozdělení systémů pro domácí automatizaci, jsou zde uvedeny a vysvětleny klíčové technické vlastnosti a provedeno základní porovnání systémů různých výrobců. V další části práce jsou již podrobněji rozebírána specifika systému Loxone. Uvedené informace jsou z větší části čerpány pouze z firemního webu což je částečně pochopitelné, jelikož se jedná o uzavřený systém. Tato část práce mohla být, vzhledem k potenciálu systému a poměrně širokému portfoliu snadno integrovatelných zařízení, mnohem lépe zpracovaná. V praktické části po velmi stručném popisu objektu a uvedení požadavků investora student přistupuje k samotnému popisu řídicích algoritmů. Pro jednotlivé lokace je podrobně rozebrán způsob řízení osvětlení a zakresleno umístění ovládacích prvků a světelných zdrojů. Dále je popsáno řízení vytápění objektu, pro který je použito několik elektrických tepelných zdrojů. Na tuto část navazuje související řízení vnitřního prostředí zajišťující ovládání rekuperační jednotky s tepelným čerpadlem. V poslední skupinou popisovaných algoritmů jsou doplňkové funkce zajišťující monitoring spotřeby/výroby elektrické energie, jednoduchý energetický management zaměřený na maximalizaci využití energie z FVE a programové spínání spotřebičů. Velké množství informací v teoretické části se soustředí na HW uspořádání systému, komunikační rozhraní a způsoby zapojení jednotlivých prvků do systému, přičemž tyto poznatky nejsou nijak zásadní z hlediska provedeného návrhu algoritmizace. Naopak postrádám hlubší rozbor hygienických a technických požadavků na osvětlení a kvalitu vnitřního ovzduší. Taktéž postrádám bližší specifikaci použitého zařízení a technologická schémata. Uvedené výtky nijak nesnižují celkově dobrou úroveň práce. Z hlediska zadání byly zcela naplněny všechny jeho body. Samotná práce je členěna do po sobě logicky navazujících kapitol a je na odpovídající technické úrovni. Z uvedených důvodů hodnotím práci známkou B 85b a doporučuju ji k obhajobě u státní závěrečné zkoušky.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 142406