PŘÍVĚTIVÝ, R. Software pro analýzu dálkového odečtu měřicích zařízení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Mego, Roman

Hlavným cieľom diplomovej práce bolo vytvorenie softwaru pre analýzu komunikácie meračov energií s SDR prijímačom založenom na obvode RTL2832. V prvej časti práce autor popisuje princíp diaľkového odčítania, aké zariadenia sú v systéme využívané a tiež použité protokoly. V ďalšej časti popisuje použitý prijímač, jeho vlastnosti a tiež knižnicu, ktorá obsahuje príklady jej použitia. Tieto kapitoly by z hľadiska svojho obsahu potrebovali rozšírenie. V ďalších kapitole sa práca zaoberá možnými moduláciami signálu, kde je možné vidieť aj vzťah 2FSK k IQ diagramu, ktorý je v danej práci kľúčový. Ďalej sú spomenuté parametre prijímaného signálu zo zariadenia, ktoré simuluje vodomer, a formát správ spolu s použitým šifrovaním. Z hľadiska rozloženia práce mohla byť táto kapitola v časti popisujúcej používané protokoly. Z hľadiska kvality sú posledné spomenuté časti na lepšej úrovni a je tu vidieť zlepšenie práce s literatúrou a inými zdrojmi. Posledná časť predstavuje samotnú aplikáciu. Tu je vidieť princíp, ako príjem dát funguje, avšak tu chýba širšia analýza funkcií, ktoré by mala aplikácia zvládať. Výsledná aplikácia dokáže len filtrovať prijaté správy na základe ID zariadenia. Chýba tu napríklad správa kľúčov a aplikácia tým pádom dokáže prijímať dáta len zo zariadenia, ktoré je definované v zdrojovom kóde. Príčinu nedostatkov v poslednom bode vidím hlavne v tom, že študent v rámci semestrálneho projektu realizoval len nutné minimum na splnenie zadania. Napriek vyššej snahe a využívaniu konzultácií v druhom semestri už nedokázal meškanie dohnať.

Navrhovaná známka
D
Body
62

Posudek oponenta

Tříska, Martin

Posuzovaná diplomová práce studenta Radka Přívětivého se zabývá vývojem SW pro analýzu bezdrátové komunikace v oblasti odečtů energií. V první části student stručně popisuje jednotlivé části tzv. chytré sítě a dále rozebírá standardy používané pro bezdrátovou komunikaci v nich. Zde postrádám jakoukoliv ukázku sériově vyráběného zařízení komunikujícího prostřednictvím W-MBUS resp. sloužícího k dálkovým odečtům měřičů energií. Druhá část se věnuje popisu HW a vysvětlení pojmu Softwarově definované rádio. Chybí zde srovnání s jinými dostupnými zařízeními pro příjem RF signálu a taktéž postrádám souhrn parametrů a požadavků, které jsou na zařízení v této aplikaci kladeny. Zavádějící může být obrázek č. 12, kde jsou jako „digitální část“ označeny i oblasti před A/D resp. za D/A převodníky. Následující část popisuje typy modulací s důrazem na modulaci kvadraturní. Dále je rozebrána struktura W-MBUS paketu a šifra AES. Tyto části jsou z velké většiny převzaty z literatury. U struktury paketu by bylo pro zpřehlednění vhodné zařadit znázornění celkového pohledu na paket (nejlépe s barevným odlišením jednotlivých oblastí). Poslední část se věnuje hlavní náplni práce, kterou měl být SW pro analýzu RF komunikace. Rozsah této části nepovažuji za dostatečný. Tvoří pouhých 9 stran z celkových 36 stran čistého obsahu DP. Chybí jakákoliv definice předpokládaného způsobu použití, na jejímž základě měly být formulovány požadavky na funkcionalitu. Samotný SW je schopen přijmout paket ze simulátoru vodoměru a zobrazit spotřebu. Nejsou obsaženy žádné nástroje pro diagnostiku, statistiku či zobrazení dalších informací o měřičích. Taktéž nebyl věnován dostatečný prostor analýze přenositelnosti SW na jinou platformu. Formální zpracování práce je průměrné. Obsahuje přijatelné množství překlepů a mírně vyšší množství stylistických nedostatků. Kvalita některých obrázků je poznamenána přílišnou kompresí. Vzhledem k výše uvedeným faktům doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnocení stupněm E – 56 bodů.

Navrhovaná známka
E
Body
56

Otázky

eVSKP id 84674