ZHÁŇALOVÁ, B. Design horského elektrokola [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Sládek, Josef

Pro design je důležité i hodnocení designérských kvalit práce: řešení modelu - B, úroveň tvarové kultivace - B, barevnost navrženého designu - A a grafická úprava výkresů – B. Elektrokola mají svou důležitost a rostoucí popularitu zejména u starších lidí, hendikepovaných a fanoušků nových technologií. Variantní studie II má výraznou razanci dvojitého zalomení spodní trubky, kolem které je uložen motor shora a baterie atypicky zespoda, to je pozitivní pro nízké těžiště. Tato koncepce byla dále reálně rozvíjena s využitím motoru Shimano Steps E 8000, který byl do značné míry limitující pro celkový tvar. Kladně hodnotím plynulost začlenění baterie i komplikovaného tvaru motoru. Geometrie rámu je obvyklá s ohledem na pevnostní požadavky. Průřez dominantní spodní trubky s baterií vychází z obdélníku s vypnutou horní stranou a zkosenými spodními rohy, které objem opticky odlehčují. Další trubky využívají kruhový, eliptický a oválný průřez, což v souhře přináší logicky provázanou a dynamickou skladbu, včetně plynulosti napojení zadního trojúhelníku na hlavní trojúhelník rámu. Barevnost podporuje celkovou čistotu výrazu. Oceňuji rovněž konzultace s firmou Bike Fun International s.r.o. Diplomová práce splňuje všechny body zadání a obsahuje vlastní závěry k tématu Design horského elektrokola v oboru průmyslový design.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Chorý, Tomáš

Design horského elektrokola s pohonem pedelec je řešen poměrně tradičně. Autorka využívá stávající motor Shimano, baterie je umístěna do rámu. Robustní vzhled bez zbytečných tvarových výstřelků dobře vystihuje funkci rekreačního kola. Připomínky: 1) motor není v rámu tvarově dostatečně integrován, zejména z profilu působí trochu jako přílepek. Tento dojem posiluje i přerušená ozdobná linka. 2) Grafika je příliš statická – nekoresponduje s výrazem kola (zaoblené rožky u panelu baterie) a, vzhledem k šířce linky, nevýrazná. Jednoduchý tvar rámu nabízí kreativnější řešení. Až na tyto připomínky hodnotím práci jako přínosnou a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 96747