BURIAN, J. Výpočtové modelováni komplexních vlastních frekvencí tramvajového kola při průjezdu zatáčkou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Švancara, Pavel

Diplomová práce se zabývá využitím metody konečných prvků pro výpočtové modelování nestabilních vlastních frekvencí tramvajového kola při průjezdu zatáčkou. Úloha je řešena dvěma přístupy: pomocí předepjaté modální analýzy kontaktu kola s kolejnicí s vynuceným prokluzem a pomocí nahrazení kontaktu s kolejnicí prvkem s definovanou nesymetrickou maticí tuhosti. Dále je v práci obsažena analýza vlivů některých parametrů na nestabilní vlastní frekvence a řešení vibrací na povrchu kola pro následný výpočet vyzařovaného hluku. Práce obsahuje všechny náležitosti a je relativně dobře strukturovaná. Student psal práci na poslední chvíli a zejména u části rešerše a výpočtu vibrací na povrchu kola jsem očekával daleko větší rozsah. Získané výsledky by si zasloužily také detailnější prezentaci a analýzu. Diplomant také před odevzdáním nekonzultoval text diplomové práce, z čehož pramení některé nedostatky: nesprávné použití pojmů, slabá grafická úprava, chybně uvedené jednotky, neuvedení některých informací apod. Přes výše uvedené nedostatky diplomant splnil cíle zadání a prokázal schopnost tvůrčího přístupu k řešení zadaného problému.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Hadaš, Zdeněk

Předkládaná práce se zabývá výpočtovým modelováním tramvajového kola při průjezdu zatáčkou. Práce začíná obecným balastem místo detailní analýzy cílené na definici problematiky a stanovení cílů práce. První bod zadání je zpracován velmi stroze a nedostatečně. Z textu kapitoly 5 je znát, jako by analýza byla psána úplně naposledy, viz aplikace použitého příkazu v ANSYS. Velmi mě zaráží, že diplomant během práce na modelování odvalování kola po kolejnici nepochopil princip valení, což dokazuje popis k Obr. 13, který je uvedený v Tab. 4 a dále vyjádření na str. 57, 58. Dále jsem v rozpacích nad některými tvrzení ohledně modelu okrajových podmínek, kdy diplomant neanalyzoval tyto možnosti modelování a raději tvrdí, že by takový model byl nad rozsah práce s čímž nesouhlasím. V práci je několikrát uvedeno, že jednotkou stability je Hz, v Obr. 38 není zachycena druhá špička, pouze její náběh, prezentace výsledků na Obr. 47 není přesvědčivá, atd. Z formálního hlediska se v práci vyskytují i časté nepřesnosti týkající se terminologické čistoty. Výhrady mám i ke stylistické stránce. Číslování pořadí použité literatury se vymyká všem zvyklostem a je nepřijatelné. Přes všechny uvedené výtky student prokázal určité znalosti a dobrou práci v prostředí ANSYS. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě s hodnocením D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 92872