ZÁBAVÍKOVÁ, A. Městský dům [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Boháč, Ivo

Od samého počátku se práce studentky vyznačovala vysokým stupněm samostatnosti. Architektonický koncept nepostrádá určitou ambicióznost, přestože danému tématu logicky dominuje především racionální funkčnost. Architektonická studie v úrovni bakalářského projektu by si v některých okamžicích zasloužila více pozornosti při zobrazování detailů a podrobností. Ve výsledku autorka nabízí jedno z možných řešení nové zástavby zvoleného území. Práce je vybavena na úrovni odpovídající významu bakalářského projektu. Při jejím zpracování prokázala studentka schopnosti nezbytné pro odbornou činnost koncepčního pracovníka, schopnosti orientovat se v řešené problematice a adekvátně fázovat jednotlivé kroky vedoucí k řešení úkolu. Závěrem konstatuji, že práce splňuje základní požadavky kladené na bakalářský projekt.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 92 Studentka prokázala při řešení bakalářské práce samostatnost nezbytnou pro odbornou činnost koncepčního pracovníka, schopnost orientovat se v řešené problematice a správně fázovat jednotlivé kroky vedoucí k vyřešení úkolu. Přístup studentky je proto možné popsat jako samostatný, uvědomělý, svědomitý.
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Plášil, Jiří

Autorka nabízí zajímavou koncepční úvahu na vysoce aktuální společenské téma. Zároveň přináší elegantní variaci budoucí proměny jedné z lokalit centrální městské části Brna. Předložený elaborát splňuje požadavky na závěrečnou bakalářskou kvalifikační práci.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Autorka svým konceptem rozvíjí a kreativně mění současnou ideovou představu budoucnosti řešeného území, související s doplněním vnitřního městského okruhu. Správně tak ve svém návrhu zapracovává urbanistické souvislosti budoucí přestavby vnitřního Brna. Částečně zastavuje plochu plánovaného parku při budoucím městském okruhu, tímto ovšem dociluje určitého zpevnění blokové struktury zástavby, která je pro toto území plánovaná.
Provozní řešení A Navržená provozně-dispoziční struktura je v zásadě funkční a logicky organizuje život hned několika základních provozních jednotek v navrhovaných objektech – dům s pečovatelskou službou, Armádu spásy – azylového bydlení či pohotovostní ubytovny. Za promyšlené a vhodné považuji oddělení právě dvou hlavních funkčních segmentů – Armády spásy a DPS do dvou samostatných objektů, se společnou funkcí lékařské služby v meziprostoru.
Technicko konstrukční řešení B Je promyšlené a funkční, dokumentované na příslušných grafických přílohách. Otázkou k diskusi může být, zda stěnový systém příliš nesvazuje dispoziční strukturu a jestli by skelet neumožnil případnou větší flexibilitu vnitřního členění. Pokud autorka pracuje s prvky jako zelená fasáda, bylo by vhodné tento detail dokumentovat podrobněji. Rovněž střešní krajina objektů ponese řadu technologických prvků, které by se mohly propsat alespoň rámcově do grafického ztvárnění. Problematická jsou okna z chodeb a čekárny ordinace do sousedního soukromého pozemku.
Architektonické řešení A Autorka nabízí koncept architektonického řešení, vhodně reagující dílem na charakter okolní zástavby a její proměny, dílem na vizuální identitu, charakteristickou pro objekty Armády spásy.
Formální úroveň B Grafické a adjustační řešení je na velmi dobré úrovni, odpovídající charakteru závěrečné kvalifikační práce. V dílčích částech výkresových příloh se propsaly některé drobné nepřesnosti, které ovšem nemají zásadní dopad na koncepci řešení a byly by jednoduše odstranitelné.
Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 142182