VYBÍRAL, D. Měření vlastností vody optovláknovými snímači [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Havránek, Zdeněk

Bakalářská práce navazovala na předchozí semestrální projekt a cílem práce byl návrh a realizace laboratorního pracoviště pro měření množství kyslíku v plynných i kapalných prostředích pomocí optovláknové sondy využívající principu fluorescence. Dále měl teoreticky popsat možnost měření pH s využitím podobného principu. Student v rámci zpracování bakalářské práce prokázal odpovídající teoretické i praktické znalosti a dovednosti, zejména v oblasti návrhu a realizace měřicího pracoviště s optickými a optovláknovými komponentami. Při návrhu pracoviště byl omezen dostupných vybavením laboratoře, které nakonec zapříčinilo i komplikace při vlastní realizaci a ověření měřicích schopností pracoviště. Dostupná vláknová sonda rozpuštěného kyslíku již vlivem staří nebyla dostatečně citlivá a prakticky nereagovala na změnu množství měřené koncentrace kyslíku, což student prakticky ověřil již v první polovině vyhrazeného času na zpracování práce. Proto bylo nutné citlivý povrch sondy nechat nanést znovu u výrobce, což si vyžádalo její více než měsíční nedostupnost. Student se tak intenzivněji zaměřil na praktické zprovoznění vyhodnocovacího zařízení (kompaktního spektrometru) a vývoje vlastního software v prostředí LabVIEW pro jeho řízení a vyhodnocení měřených dat. Dostal se tak v závěru řešení práce do určité časové tísně, kdy se musel zvýšenou aktivitou dostat k finálnímu sestavení pracoviště s opravenou sondou a následné analýze a vyhodnocení naměřených dat. Tuto situaci nakonec zvládl a práci dovedl ke zdárnému cíli. Student pracoval samostatně a iniciativně. Na ústní konzultace se dostavoval připravený a vždy věcně informoval o postupu prací. Konzultací využíval v obvyklé míře. Při řešení práce využil odpovídající literaturu potřebnou pro pochopení dané problematiky. Práci doporučuji k obhajobě a současně s jeho přístupem k řešení nenadálých komplikací jím nezaviněných hodnotím celkový výsledek výborně.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Šedivá, Soňa

Cílem bakalářské práce je navrhnout a realizovat měřicí řetězec pro měření obsahu rozpuštěného kyslíku ve vodě pomocí optovláknového snímače. Bakalářská práce je rozdělena do 9 hlavních kapitol. V úvodních kapitolách č. 2, 3 a 4 jsou popsány teoretické základy spektroskopie, principu optovláknových sond pracujících na principu fluorescence a dále popis jednotlivých druhů sond pro měření kyslíku, případně pH. Tato část je relativné stručná a asi by bylo vhodné detailněji například popsat princip spektrometru a jednotlivé části v obrázku č. 1, případně změnit název kapitoly č. 3 na Optovláknové sondy s fluorescentním principem. Takto je možné očekávat popis všech typů optovláknových sond. Kapitoly č. 5 až 7 popisují návrh měřicího řetězce pro měření kyslíku a pro měření pH a dále návrh měřicí aplikace v LabVIEW. Oceňuji detailní rozbor připojení spektrometru k PC a nastavení rozhraní VISA a driveru pro LabVIEW. V kapitole č. 5 by bylo vhodné uvést přehledný seznam použitých komponent včetně výrobce a zdůvodnění, proč byly vybrány. Také by bylo vhodné v kapitole 5.2 uvést výsledky experimentu, ve kterém byla ověřována vlnová délka světelného zdroje (např. graf naměřených dat) a uvést i údaje od výrobce, se kterými student výsledky srovnává. V posledních kapitolách č. 8, 9 a 10 je pak popsána kalibrace kyslíkové sondy a vlastní měření se sondou včetně dosažených výsledků. Jsou zde přehledně popsány i problémy, ke kterým během měření došlo. Bakalářská práce je psána přehledně a v logickém sledu. Z práce je zřejmé, že se student v dané problematice orientuje. Po formální stránce se v práci vyskytují drobné gramatické chyby a překlepy. I přes výše uvedené výtky se domnívám, že byly splněny požadavky na bakalářskou práci, a doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 111106