ZAORAL, V. Systém odměňování pracovníků ve vybrané společnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Konečný, Štěpán

Diplomová práce si klade za cíl navrhnout nový systém odměňování pracovníků ve vybrané společnosti. Teoretická část práce je velmi stručná, diplomant se v ní sice věnuje celé řadě témat, pohybuje se však v jejich zpracování pouze na povrchu. Rozsah literatury je tomu odpovídající. V celé teoretické části však nejvíc postrádám vlastní autorův text, komentář. Jde tak v podstatě pouze o jakousi základní kompilaci citací. V analytické části je poměrně podrobně popsáno fungování společnosti i současný systém odměňování. Výhrady mám k použité metodice. Použití dotazníku při takto nízkém počtu respondentů mi nedává smysl, rovněž ptát se na pohlaví, věk a vzdělání bez následné práce s těmito daty také ne. Namísto strukturovaného rozhovoru pouze o sedmi otázkách spojených s teorií pouze částečně, bylo daleko vhodnější použít polostrukturovaný rozhovor. Použití grafů u kvalitativního výzkumu rovněž nedává smysl (čísla jsou zde navíc téměř nečitelná). Odpovědi respondentů u jednotlivých otázek jsou kategorizovány podle společných znaků, což je v pořádku. Oceňuji ukázky přímých citací i přepsaných rozhovorů v přílohách (byť je z nich zjevné, že byly opravdu velmi krátké a informačně chudé). Návrhová část obsahuje poměrně dobře zpracovaný hlavního návrh 4.1 na změnu v systému odměňování, ale také návrh řešící pouze dílčí část většího problému (zvýšení motivace pracovníků školeními a kurzem) až po návrh, který mi smysl nedává (viz otázka k obhajobě). Co se týče nákladů, u interního školení se náklady dle mého názoru nebudou rovnat nule (leda by si majitel svého času opravdu necenil), u kalkulace teambuildinových sportovních akcí je slíbena kalkulace orientační, ale není tam z mého pohledu žádná. Po přečtení práce jsem nabyl dojmu, že společnost trpí celou řadou problémů (od problematického systému odměňování, přes nízkou motivaci pracovníků až po praktický Švarc-systém). Bohužel různými problémy trpí i tato diplomová práce, kdy je zjevné, že byla zpracována pod silným časovým tlakem. Bohužel se zde projevil i fakt, že diplomant využil možnost konzultací diplomové práce pouze velmi sporadicky. Otázka k obhajobě: U návrhu č. 4.2 píšete, že se někteří z pracovníků cítí nedostatečně ohodnoceni v porovnání s novým, začínajícím kolegou. Navrhujete však zvýšení odměny pracovníkům novým. Prosím vysvětlete.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů D
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod E
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Praktická využitelnost výsledků D
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň D
Práce s informačními zdroji, včetně citací E
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Mareček, Ondřej

Autor si zvolil zajímavé téma diplomové práce (dále jen DP), kde se na základě osobní zkušenosti se zvolenou společností snaží pomocí kvalitativních i kvantitativních metod analyzovat současný stav vývoje odměňování a nastínit možnou inovaci v tomto směru. V teoretické části mohl autor použít více literárních pramenů, přesto se mu podařilo dostatečně objasnit danou problematiku teoretických východisek. V praktické části bych vyzdvihl srozumitelnost výsledků, které autor interpretoval grafy a tabulkami, stejně jako dobře zvolené otázky v oblasti kvalitativního výzkumu, kdy je každá z nich pěkně zpracovaná do skupin a výstižně shrnuta v závěru. Jako nedostatky bych vytkl časové nesrovnalosti ohledně nejdůležitějšího klienta, rakouské společnosti Hogmore, kde autor uvádí navázání klíčové spolupráce až v roce 2018. Počátek plnohodnotné spolupráce, nikoliv okrajové, byl již v roce 2015, což firmě umožnilo významně postupně růst kupředu. Dále je třeba být opatrný v interpretaci dotazníkového šetření, kde se autor zabývá věkovou strukturou a tvrdí, že firma nemá pracovníky starší 56 let, kdy toto tvrzení opírá pouze o fakt, že nemá takového respondenta v okruhu 13 vybraných, což může být zavádějící. V návrzích řešení u odměn mezi crew leaderem a ostatními pozicemi není zohledněna skutečnost, která by reálně popisovala rozdílnost náročnosti práce mezi nimi. Při kalkulacích návrhů řešení je v tabulce č. 16 uveden pouze čas cesty na přenos, není započítána i cesta zpět. Uvedené výpočty hodinových sazeb pracovníků jsou zavádějící, hodinová sazba u pracovníků by byla nižší. Nicméně pro samotný návrh řešení není tato chyba podstatná, nemá žádný vliv na celkové náklady tohoto návrhu. Velice zajímavé a použitelné do praxe jsou návrhy autora nad zavedením odměny pro nové pracovníky, zvýšení motivace a odbornosti v rámci různých školení (technické, jazykové atd.), stejně jako utužování vztahů mezi pracovníky v rámci teambuildingových akcí. V neposlední řadě bych vyzdvihl i zamyšlení se nad případným používáním jiné komunikační platformy. Z výše uvedených důvodů se domnívám, že student splnil zadané cíle a tuto DP doporučuji k obhajobě s navrhovanou známkou C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod D
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Praktická využitelnost výsledků C
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň D
Práce s informačními zdroji D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 135287