VODIČKA, T. Teplotní degradace alternativních elektroizolačních kapalin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Frk, Martin

Obsah teoretická části plně koresponduje se zadáním diplomové práce a diplomant se věnuje rozdělení, vlastnostem a současnému stavu elektroizolačních kapalin, zejména pak přírodním organickým esterům a olejům. V podobném duchu je zpracována i experimentální část, v rámci které se pan Vodička soustředil na sledování teplotních závislostí složek komplexní permitivity, rezistivity a průrazného napětí alternativních elektroizolačních kapalin či jejich složek v průběhu teplotní degradace. Experimentální činnost byla zaměřena na vytvoření laboratorního pracoviště umožňující realizovat zrychlené degradační zkoušky oxidační stability olejů při zajištění podmínek uvedených v normě ČSN EN 61125. Vlastní experiment realizoval na několika vzorcích olejů, jak minerálního, tak i rostlinných (slunečnicový, rýžový, řepkový,…). Při sledování elektrických vlastností elektroizolačních olejů v počátečním stavu i v průběhu degradace respektoval postupů a metodik v souladu s příslušnou normou ČSN 60247 a ČSN EN 60156. Grafické zpracování naměřených závislostí se vyznačuje jednotným a zcela přehledným vizuálním stylem, přičemž jednotlivé průběhy jsou matematicky aproximovány vhodnými funkcemi. V kapitole „Vyhodnocení výsledků“ diplomant diskutuje zjištěné změny vlastností a přisuzuje jim i fyzikální zdůvodnění. Možná mohla být provedena i diskuze z pohledu vlivu chemického složení, či její změny, ale to by vyžadovalo realizaci strukturních diagnostických metod. Přestože se již v komerčních aplikacích vybrané alternativní kapaliny používají, tak použití ryze přírodních rostlinných olejů má před sebou ještě velmi dlouho cestu, zejména kvůli nízké teplotně-oxidační stálosti. Vzhledem k tématu, které ještě na Ústavu elektrotechnologie VUT v Brně nebylo řešeno, stal se pan Vodička jakýmsi průkopníkem v dané oblasti. Zpočátku jsem na veškeré práce osobně dohlížel, kontroloval a i sám se zapojil do experimentální činnosti. Brzy se ukázalo, že moje přítomnost v laboratoři je zbytečná a že ho jen svými humornými komentáři a připomínkami zdržuji a rozptyluji od práce, proto student dostal moji plnou důvěru a dále pracoval zcela samostatně. V průběhu realizace teplotní degradace a měření měl diplomant dostatek času, který využil na pravidelné konzultace. K sepsání diplomové práce využil student dostatečného množství literárních zdrojů, které citoval v souladu s příslušnou ČSN normou, v kapitole “Použitá literatura“. V rámci uvedeného seznamu lze spatřit i rovnoměrnou diverzifikaci jednotlivých druhů do následujících kategorií: odborné tuzemské či zahraniční knihy a články, návody k přístrojům, normy, ale také i závěrečné práce předchozích studentů s podobnou tématikou, díky kterým si vnesl do své práce drobné chyby a nesrovnalosti. Stejně tak se občas v práci najdou nevhodně stylizované věty, případně drobné chyby po stránce typografické. Oceňuji diplomantovu činnost v průběhu semestru a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Kazelle, Jiří

Úkolem studenta Tomáše Vodičky bylo provedení rozboru oblasti diagnostiky vlastností a použití alternativních elektroizolačních kapalin v elektrotechnickém průmyslu. Dále bylo úkolem diplomanta prostudovat modely popisující dobu života izolačního systému, podstatu fyzikálních dějů v dielektrických kapalinách a v neposlední řadě seznámit se s diagnostickými metodami pro stanovení elektrických vlastností ve stejnosměrném a střídavém elektrickém poli. Prakticky měl navrhnout a realizovat zrychlené degradační zkoušky. Diplomová práce obsahuje 104 stran textu včetně příloh. Úvodní a teoretická část je popsána na 61 stranách a zbývající část je praktická. Teoretická část je zpracovaná ve vhodném rozsahu a v dostatečné hloubce. Tato část svědčí o dobré studijní aktivitě diplomanta. V praktické části navrhl diplomant vhodné experimenty, tyto popsal a provedl potřebné výpočty. V závěru práce zhodnotil navržený postup řešení a dosažené výsledky. Výsledky jeho práce jsou v souladu se zadáním projektu. Formální zpracování písemné zprávy je na velmi dobré úrovni. K práci mám několik připomínek. Na str. 20 diplomant uvádí, že ricinový olej má vysokou permitivitu 4 až 5. Je třeba jednak hovořit o relativní permitivitě a pojem vysoká relativní permitivita je diskutabilní (feroelektrika mají relativní permitivitu třeba 100 000). Dle zadání se měl diplomant seznámit s diagnostickými metodami. V práci popisuje pouze použité přístroje jako Tettex 2830/2831, Baur DTA 100C a další. Na str. 62 nevhodně popisuje některé metody měření, např.: „Měření DC rezistivity je založeno na vestavěném pikoampérmetru“. Na str. 71 je diskutabilní věta: „V dnešní době jsou parametry olejů stejné…“. Na str. 85 je nevhodná formulace věty: „Vnitřní rezistivita olejů s teplotou klesá, což je způsobeno elektrickou vodivostí“. Na str. 86 uvádí diplomant nevhodně změny hodnot ztrátového činitele, např.: „hodnoty vzrostly o 0,015“. Vhodnější je uvádět změnu z hodnoty x na hodnotu y. Některé výsledky měření komentuje pouze popisem průběhu změn bez fyzikálně-chemického zdůvodnění. Např. proč u oleje TRAFO-CZA na obr. 35 s časem vnitřní resitivita s časem nejdříve klesá a poté vzrůstá. Bylo by vhodné u obhajoby tuto skutečnost komentovat. Mohu konstatovat, že student splnil zadání diplomové práce. Vzhledem k výše uvedenému doporučuji práci přijmout k obhajobě a navrhuji hodnocení: 90 bodů

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 94686