ROSENDORFOVÁ, L. Metody termického zneškodnění čistírenských kalů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Houdková, Lucie

V úvodu tohoto posudku musím vysvětlit částečnou odlišnost výsledné diplomové práce od jejího zadání. Dle zadání diplomové práce měla slečna Lenka Rosendorfová provést výpočty termického zpracování čistírenských kalů na základě výsledků získaných laboratorním měřením. V průběhu zpracování diplomové práce se však ukázalo, že mnohem užitečnější bude provést výpočty pro Ústřední čistírnu odpadních vod v Praze, nikoliv pro zamýšlenou Čistírnu odpadních vod v Tetčicích. Slečna Rosendorfová se tedy účastnila měření na ČOV Tetčice a rovněž provedla několik laboratorních rozborů, v práci však nakonec nebyla získaná data využita. Data pro zpracování diplomové práce tak byla čerpána ze starších měření provedených v rámci výzkumného záměru MŠMT č. MSM 0021630502 "Ekologicky a energeticky řízené soustavy zpracování odpadů a biomasy" a z literatury. V úvodních kapitolách práce zpracovala slečna Rosendorfová velmi přehledně způsoby nakládání s kaly a možnosti jejich termického zpracování. Prokázala dobrou schopnost práce s literaturou. Musím konstatovat, že rešeršní část práce považuji za nejzdařilejší. Při zpracování výpočtové části jsem u studentky postrádala samostatný přístup a vlastní iniciativu při řešení zadané problematiky. Přes tento nedostatek musím konstatovat, že slečna Rosendorfová se snažila vypracovat diplomovou práci pečlivě a kompaktně. Její snaha byla poněkud ztížena tím, že část své energie vynaložila na laboratorní měření, která nebyla dále využita. Z výše uvedeného tedy vyplývá následující: Diplomantka splnila zadání v plném rozsahu. Rešeršní část práce je provedena velmi precizně. Výpočtová část má jisté nedostatky, které však jsou způsobeny zejména nedostatkem praktických zkušeností. Celkově hodnotím práci jako částečně využitelnou, některé výpočty budou však muset být před dalším využitím korigovány.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Pavlas, Martin

Úkolem diplomantky bylo provést rešerši týkající se způsobů zpracování kalů z čistíren odpadních vod se zaměřením na jejich termické zpracování a dále provést bilanční výpočty různých způsobů zpracování na základě naměřených dat. Práci slečny Rosendorfové lze rozdělit do tří částí. V první části o rozsahu 28 stránek diplomantka provedla zhodnocení současného stavu v oblasti nakládání s čistírenskými kaly, přičemž se zaměřila na problematiku produkce a úpravy, způsobů nakládání, a popis technologií pro sušení a spalování čistírenských kalů. V druhé části práce diplomantka popisuje bilanční model jednotkových operací spalování kalu, sušení kalu, kotle na odpadní teplo a parní turbiny. Tato část zaujímá cca 15 stránek. Třetí část v rozsahu pouhých 5 stránek se věnuje vlastnímu použití modelu a výsledkům výpočtu. Z výše popsaného rozsahu jednotlivých částí je patrné, že těžiště práce spočívalo v popisné části. Tato obsahově nejrozsáhlejší část zahrnující kapitoly 1 až 6 je zpracována velmi zdařile a přehledně. Přesto je nutné vytknout následující připomínky převážně formálního charakteru: -Vztahy 3 a 4 na str. 27 resp. 28 pro výpočet tepelného obsahu proudu vzduchu a spalin předpokládají konstantní měrnou tepelnou kapacitu proudu – ve vztahu musí být použita střední měrná tepelná kapacita -Vztahy a definice uvedené v kapitole 5 a 6 by měly být doplněny o odkaz na literaturu, ze které bylo čerpáno. Konkrétně se jedná např. o: -Definici spalného tepla a výhřevnosti na str. 29 -Vztah 94 na str. 44 pro výpočet měrné vlhkosti vzduchu. Hlavní výhrady a zejména otázky k diskusi směřují ke stručné kapitole 7, ve které měla slečna Rosendorfová prokázat schopnost použít popsaný model k vlastní tvůrčí práci. Autorka posuzovala 4 varianty uspořádání technologie kalové koncovky. Pro větší názornost a vzhledem k velké podobnosti bych ocenil doplnění slovního popisu jednotlivých alternativ přehlednými schématy. Ze zadání vyplývá, že analýza měla být zpracována na základě experimentálně zjištěných dat. Tuto skutečnost autorka v práci neuvádí ani blíže nekomentuje a proto by bylo vhodné, aby se k tomuto vyjádřila v diskusi. Výsledky výpočtu jsou z pohledu bilance správné, bohužel v mnoha případech byly vstupní hodnoty a omezující podmínky výpočtu voleny zcela nevhodně, což samozřejmě zásadním způsobem ovlivnilo jejich vypovídací schopnost. Tato část práce prokázala neschopnost autorky vypočítané hodnoty kriticky zhodnotit s ohledem na aplikovatelnost v praxi. Grafická a jazyková úroveň práce je velmi dobrá – autorka se dopustila pouze malého počtu překlepů a gramatických chyb. Seznam použitých zdrojů čítá 37 položek, z nichž 30 jsou elektronické zdroje uveřejněné na internetu. Závěrem konstatuji, že přes výše uvedené připomínky a vzhledem ke kvalitě popisné části práce slečna Lenka Rosendorfová prokázala dostatečnou technickou odbornost při zpracování této diplomové práce a proto doporučuji tuto práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 12161