ENEV, V. Studium huminových a fulvinových kyselin excitačně emisní metodou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Fasurová, Naděžda

Posudek bakalářské práce Vojtěcha Eneva "Studium huminových a fulvinových kyselin excitačně emisní metodou" Vojtěch Enev se v předložené bakalářské práci zaměřil na studium huminových látek 3D fluorescenční metodou. V teoretické části práce shrnul poznatky o huminových látkách, jejich izolaci a jejich vlastnostech. Při experimentální práci použil excitačně emisní metodu měření fluorescenčních spekter. První experimenty byly zaměřeny na pečlivou přípravu vzorků a zvládnutí metodiky měření na spektrofluorimetru. Dále byla práce zaměřena na optimální zpracování naměřených dat v programu Origin. Výsledky pozic hlavních fluoroforů byly porovnány s výsledky standardů a s literárními údaji. V práci byla navíc použita i metoda synchronní fluorescenční spektroskopie, která byla úspěšná v nalezení druhého hlavního píku vzorku, z důvodu neúspěšnosti hlavní metody. Experimentální část práce si student rozvrhl optimálně a zpracované výsledky včas konzultoval. Na konzultace se velmi dobře připravil a výsledky práce pečlivě zpracoval. Během bakalářské práce projevil spolehlivost a samostatnost při řešení problémů spojených s měřením a zpracováním naměřených dat. Všechny naplánované úkoly úspěšně zvládl. Výsledky této práce navazují na grantový projekt GAČR 104/03/D135. Bakalářskou práci Vojtěcha Eneva doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm "výborně (A)". V Brně 12.06.2009 Mgr. Naděžda Fasurová, Ph.D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vala, Martin

Předkládaná práce se zabývá využitím fluorescenční spektroskopie pro studium huminových a fulvinových kyselin. Možnost jednoduché metody pro charakterizaci půd je z praktického hlediska velmi zajímavé o čemž svědčí provedená rozsáhlá literární rešerše. Literární zdroje jsou v textu bohužel špatně odkazovány a uváděné citace nejsou zcela podle normy. Teoretická část je zejména věnována huminovým látkám. Kapitola o luminiscenci by si však vzhledem k zaměření práce zasloužila větší rozsah. I přes to, že v práci chybí seznam zkratek a některé zkratky nejsou vysvětleny ani v textu je práce celkově přehledná. Experimentální část je zaměřena na určení poloh fluorescenčních maxim připravených vzorků. Součástí optické charakterizace by mělo být i měření absorpčních spekter, které zde však chybí. Autor se zaměřil většinou na popis technických parametrů použitých při měření a na informace o poloze pozorovaných maxim. Předpokládám, že získané znalosti a dovednosti budou využity v následné magisterské práci při interpretaci příčin existence a posunu pozorovaných fluorescenčních pásů u studovaných vzorků. Práci navrhuji k obhajobě s hodnocením "velmi dobře" (B).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 16524