KOPECKÝ, D. Ověření predikce metabolismu na základě vykonávané činnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Kopečková, Barbora

Student David Kopecký se ve své bakalářské práci věnoval ověření predikce metabolické aktivity na základě vykonávané činnosti. Cílem této práce bylo provést rešerši jednoduchých měřicích zařízení (fitness náramky, sporttestery, pulsmetry a jiné), která jsou schopna na základě vybraných měřených termofyziologických vlastností lidského těla nepřímo měřit pro jednotlivé vykonávané činnosti metabolickou aktivitu, a dále pro zvolená zařízení proměřit vybrané tabelované aktivity a porovnat naměřenou metabolickou aktivitu s tabelovanou. Práce je napsána velmi kvalitně s velkým množstvím zdrojů. Student nejen že naplnil zadané cíle bakalářské práce, ale navíc provedl rešerši jak na téma měřených a tabelovaných hodnot metabolické aktivity, tak také rešerši na téma shrnující výsledky z porovnání měření jednotlivými jednoduchými měřicími zařízeními. Teoretická část práce je tedy velice kvalitní a poskytuje široké množství informací spojených s daným tématem. Student dokonce na základě výsledků rešerše navrhl i vlastní referenční hodnoty metabolické aktivity pro vybrané činnosti, které dále porovnal s výsledky svého měření. Z hlediska praktické realizace části bakalářské práce, kdy bylo cílem proměřit vybrané tabelované aktivity a porovnat naměřenou metabolickou aktivitu s tabelovanou, projevil student také vlastní iniciativu a dokázal si jednak zařídit přístup do sportovní haly (vhodné z důvodu jednotných podmínek měření), tak si také zajistil potřebné vybavení pro měření v podobě sportovních hodinek/sporttesterů. Protokol měření student navrhl na základě výsledků rešerše, taktéž umístění vícero měřicích zařízení na rukou korespondovalo s výsledky vycházejícími z jednotlivých článků. Student dokázal také kriticky vyhodnotit výsledky z jednotlivých měření, které interpretoval pomocí přehledných grafů. V závěru své výsledky konfrontoval také s výsledky jednotlivých studií. Práce je psána v českém jazyce s minimem gramatických chyb a překlepů. Popisky obrázků jsou taktéž graficky upraveny do českého jazyka. V minimu případů se vyskytuje horší kvalita obrázku, která byla primárně způsobena již nedostatečnou kvalitou obrázku přímo ve zdrojovém textu, ze kterého byl obrázek přebrán. Drobné výtky by bylo možné nalézt v logickém uspořádání práce, kdy je ne zcela vždy zvolen výstižný název a dělení kapitol (např. kapitola 6 Praktické měření energetického výdeje v hale, která ale obsahuje i měření provedená v domácích podmínkách). Jedná se ale opravdu o drobné výtky, které nikterak nesnižují kvalitu práce samotné. Celkově práci hodnotím jako nadprůměrnou a velice kvalitně zpracovanou. Student projevil velké množství vlastní iniciativy a byl velice samostatný. V této práci shledávám také potenciál pro uplatnění poznatků v rámci vědeckovýzkumných aktivit. Na základě všech výše zmíněných faktů plně doporučuji bakalářskou práci studenta Davida Kopeckého k obhajobě, a to s výslednou známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pokorný, Jan

Cílem bakalářské práce „Ověření predikce metabolismu na základě vykonávané činnosti“ bylo provést rešerši přístrojů, které jsou schopny určit metabolickou produkci tepla a vybrané přístroje prakticky otestovat. Teoretická část práce předkládá tuto problematiku srozumitelnou formou a je podložena relevantními publikacemi. Oceňuji tab. 8 na str. 29, kde jsou uvedeny referenční hodnoty metabolických aktivit z různých zdrojů. Zajímavé poznatky byly získány z již provedených studií viz např. obr. 14, na str. 42, kdy se ukázala relevance a případné nedostatky použití chytrých hodinek namísto přesnějších a dražších laboratorních přístrojů (Oxycone). Na základě provedené rešerše byl navržen vlastní experiment týkající se otestování vybraných chytrých hodinek a náramků: Garmin, Fitbit, Apple Watch, pro různé vykonávané činnosti. Hlavní část experimentu byla provedena v jasně definovaných podmínkách v hale, aby se eliminovali možné vedlejší vlivy. Získané výsledky testů byli porovnány s referenčními hodnotami i hodnotami uvedenými v normě ČSN EN ISO 8996. K praktické části nemám připomínek, pouze bych upozornil na: Str. 8: nepřehledně formátovaný obsah Str. 12: „Člověk udržuje stálou teplotu tělesného jádra, tzv. nitrotělní teplotu, v rozmezí 30,0 až 37,0 °C“. Skutečně 30 °C? Str. 16, vzorec (1.9): udává se přesněji 58,2 (ISO 8996) či 58,15 W/m2 (dle ASHRAE) Rozsahem tato práce patří k těm obsáhlejším (69 stran), kdy většina z uvedených informací přispívá k dobrému pochopení problematiky. Požadované cíle byly splněny a vlastní práce obsahuje všechny náležitosti. Práci doporučuji k obhajobě a celkově ji hodnotím VÝBORNĚ (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 132474