PETLÁK, D. Kvantitativní optická analýza s využitím mobilního telefonu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Čmiel, Vratislav

Student se zabýval využitím mobilního telefonu jako optického analyzátoru pracujícího na principu kolorimetrie. K tomu sestavil přehlednou rešerši podloženou dostatečným počtem literatury. Kapitoly jsou řazeny logicky, text tvoří dobrý teoretický podklad k praktické části a také přináší přehled o aktuální problematice související s tématem práce. V praktické části pan Petlák popisuje realizaci softwarové a hardwarové části, které jsou součástí výsledného měřicího zařízení. Zařízení je ovládáno ze softwarové aplikace pro Android, která je uživatelsky přívětivá a řeší všechny podstatné části potřebné v kolorimetrickém měření, od kalibrace po hodnocení měřených vzorků v mnoha variacích. Měřicí zařízení bylo testováno na připravených syntetických vzorcích a na naměřených datech hodnocena přesnost a rozlišovací schopnost. Z výsledků je patrné, že by bylo vhodné zařízení ještě optimalizovat a následně ověřit jeho vlastnosti na větším spektru vzorků. Přesto hodnotím výsledek kladně, neboť student prokázal všestranné odborné schopnosti. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, obsahuje jen občasně překlepy anebo netechnické výrazy, také kvalita obrázků není vždy dostačující. Celkově hodnotím práci kladně, a to 86 body.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Svoboda, Ondřej

Student Daniel Petlák se ve své bakalářské práci zabývá využitím mobilního telefonu ke kolorimetrickým měřením, což je bezesporu téma velmi aktuální. V práci byla skloubena jak hardwarová, tak softwarová část, což zvyšuje její váhu. Práce není standardně členěna na teoretickou a praktickou část, nýbrž na několik hlavních kapitol, které na sebe vcelku logicky navazují a doplňují se. Čtivost práce je ovšem snížena překlepy, netechnickými a místy až hovorovými výrazy. Dále se v práci nacházejí věty, které si odporují. Rovněž kvalita obrázků by mohla být vyšší. V praktické části je realizován externí kolorimetr včetně softwaru pro ovládání z mobilního telefonu. Zde mi přijde poněkud škoda, že student nevyužívá alespoň jen z prvků blesk/snímač telefonu při realizaci kolorimetru. Celý systém je řádně popsán a algoritmus zpracování uveden ve vývojovém diagramu. Navržené řešení bylo úspěšně otestováno na analýze roztoků i pevných těles s tím, že jsou rovněž diskutovány možné chyby. Lze se tedy domnívat, že student zkonstruoval funkční použitelné zařízení. Postrádám však jeho fotografii ve funkčním celku včetně mobilního telefonu. I přes výše uvedené nedostatky považuji práci za dobrou a hodnotím ji stupněm B/85b.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 88990