MLÝNEK, M. Zkoumání vlivu oxidu titaničitého na vlastnosti olověných akumulátorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Bača, Petr

Student Martin Mlýnek se ve své práci zabývá vlivem množství oxidu titaničitého přidaného jako aditivum do záporných aktivních hmot olověných akumulátorů pracujících v různých režimech provozu. Experimentální aditivum oxid titaničitý může mít při testování různých režimů provozu odlišný vliv na provozní vlastnosti olověných akumulátorů. Nalezení optimálního množství aditiva oxidu titaničitého je hlavním cílem této bakalářské práce. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě výsledků experimentů zpracoval bakalářskou práci v rozsahu 40 stran včetně seznamu použité literatury. Práci rozčlenil do šesti kapitol. Teoretická část zahrnuje rozbor problematiky olověných akumulátorů, jejich rozdělení podle konstrukce a technologie výroby a podrobnosti k experimentálnímu aditivu. Praktická část popisuje výrobu experimentální elektrody, měření složek vnitřního odporu elektrody a popis měřícího pracoviště. V závěrečné části se student věnuje detailnímu vyhodnocení provedených experimentů. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na bakalářskou práci. Práce přináší nové poznatky do oblasti aplikace nevodivých aditiv záporné elektrody olověného akumulátoru. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Vaněk, Jiří

Předložená bakalářská práce splňuje požadavky zadání a doporučuji jí k obhajobě. Student se zde věnuje možnému vlivu oxidu titaničitého na vlastnosti olověných akumulátorů. Jednotlivé kapitoly na sebe racionálně navazují. Teoretická část obsahuje nezbytně nutné informace pro pochopení problematiky obsah je tak vyvážený. Praktická část popisuje výrobu experimentálních článků od počátečních kroků až k samotnému měření. Předložená práce je sepsána dostatečně pečlivě a výstižně s vnější úpravou a grafickým zpracováním na dobré úrovni a odpovídá znalostem získaným v daném oboru bakalářského studijního programu. K práci mám následující připomínky: Některé informace jsou vytrženy z kontextu nebo autor zapomněl je dostatečně vysvětlit. Na přiklad v kapitole 1.2.1 se hovoří o akumulátorech pro HEV bez předchozího vysvětlení této zkratky a dále se definují čtyři stavy činnosti akumulátoru bez dalšího vysvětlení a s konstatování, že je nějaká skutečnost zřejmá. V kapitole 4.2 je popisován postup přípravy záporné aktivní hmoty, ale chybí informace, že bylo celkem vyrobeno šest past lišících se množstvím oxidu titaničitého. Tabulka 4.4 sice udává nějaké hmotnosti příměsi TiO2, ale bez potřebných informací. Dále nebyl vysvětlen důvod zvolení těchto hmotnostních poměrů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

eVSKP id 68035