TOMEK, D. Elektronické zabezpečovací systémy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Rujbrová, Šárka

Cílem předložené bakalářské práce je vytvoření uceleného přehledu běžně používaných moderních elektronických zabezpečovacích systémů. Autor se rovněž zabývá popisem a analýzou základních principů užití těchto systémů. Práce sestává ze tří hlavních kapitol, jež jsou věnovány přístupovým systémům, poplachovým systémům, včetně elektrických požárních systémů, a sledovacím kamerovým systémům. Z hlediska respektování pravidel standardního jazyka se jedná o práci na poměrně dobré úrovni. Gramatické chyby, jež se v práci objevují, se týkají například interpunkce, užití členů či shody podmětu s přísudkem. Autor se rovněž nevyhnul některým neobratným vyjádřením, ta však porozumění zásadně nenarušují. Styl práce je populárně vědecký. Text je adekvátně členěn, je přehledný, jednotlivé informace na sebe logicky navazují. Závažným formálním nedostatkem práce je ta skutečnost, že v textu zcela chybějí odkazy na citované zdroje. Rovněž některé zdroje, z nichž autor čerpá, jsou zcela nevhodné pro akademické účely (You Tube, Wikipedia), což značně snižuje celkovou úroveň práce. Ostatní formální náležitosti jsou v pořádku. Grafické zpracování práce je na velmi dobré úrovni. Součástí práce jsou číselně označené obrázky, které text vhodným způsobem doplňují. Nicméně u obrázků opět chybějí odkazy. Závěrem lze konstatovat, že i přes zmíněné formální nedostatky bylo zadání práce splněno, práci tedy doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení C / 70 bodů. Obsahovou stránku zhodnotil odborný konzultant, doc. Ing. Karel Burda, CSc., následovně: Podle zadání měl student vytvořit přehled moderních elektronických zabezpečovacích systémů a popsat základní principy jejich fungování. Práce sestává ze tří kapitol, ve kterých autor postupně popisuje přístupové systémy (PS), elektrické požární systémy (EPS), poplachové zabezpečovací systémy (PZS) a sledovací kamerové systémy (SKS). Z věcného hlediska mám největší výhradu k popisu architektury EPS a PZS, kterou autor odbyl v jediném odstavci na s. 11. V porovnání s jejich významem a v porovnání s popisem architektury ostatních popisovaných systémů (u PS s. 2 až 4 a u SKS s. 26 až 28) je to nepřiměřené zjednodušení. Z formálního hlediska je práce nevyhovující. Autor v práci uvádí 3 stránky odkazů, avšak v textu práce nejsou prakticky citovány. Čtenář si tak nemůže tvrzení autora ověřovat. Celkově konstatuji, že práce víceméně splňuje zadání, ale z formálního hlediska nesplňuje požadavky kladené na akademickou práci. Z těchto důvodů práci hodnotím stupněm D a 65 body.

Navrhovaná známka
D
Body
68

Posudek oponenta

Baumgartnerová, Alena

Bakalářská práce se zabývá problematikou elektronických zabezpečovacích systémů. Autor vytvořil jejich přehled, popsal základní principy jejich fungování a popsal výhody a nevýhody každého z nich, což bylo i zadáním. Z hlediska jazykové úrovně je tato práce lehce podprůměrná. Celá práce je napsána v přítomném čase, celkem adekvátně je používán trpný rod a základní modální slovesa. Délka vět odpovídá stylu přehledu, tudíž není příliš velká. Nejčastějšími souvětími jsou věty vztažné, účelové a podmínkové. Slovní zásoba je odpovídající z hlediska odborné terminologie, ale není tomu tak už v některých pasážích, ve kterých autor formuluje své hodnocení, nebo charakteristiku. V práci se vyskytuje poměrně velké množství gramatických chyb: chybné použití, či nepoužití členů, chyby ve shodě přísudku s podmětem, pořádek slov ovlivněný českým jazykem, chybné postavení frekvenčních příslovcí, chybné tvary minulého participa v pasivu, nedůvodné použití spojovacích výrazů, časté chyby v interpunkci. Největším problémem jsou vztažné věty – rozlišení definujících a nedefinujících vztažných vět, dále přílišné využívání účelového infinitivu, kdy, v případě tohoto typu textu, by bylo vhodnější použití spojky a celého souvětí. V některých případech používá přílišnou redukci výrazových prostředků a výsledkem je nesrozumitelnost sdělení. Jsou to ale ojedinělé případy, práce nevykazuje podstatné problémy v koherenci a kohezi textu jako celku. Autor se snaží dodržet formální, vědecko-technický styl a objektivní přístup k tématu. Zpracování tématu je přehledné, student čerpal z poměrně velkého množství zdrojů, avšak ne zcela důvěryhodných – Wikipedia a Youtube. Členění textu a logická následnost je na velmi dobré úrovni. Struktura práce je přehledná, jednotlivé části jsou jasně členěny a doprovázeny grafickými komponenty – fotografiemi a nákresy. Autor si však při záverečném zpracování neohlídal zarovnání v seznamu obrázků. Práce se neodklání od tématu, které je základním způsobem shrnuto v závěru. Zadání práce je splněno.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 102130