BYRTUSOVÁ, D. Optimalizace podmínek kultivace řasových kultur ve fotobioreaktorech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Kočí, Radka

Diplomantka Dana Byrtusová po celou dobu zpracování diplomové práce vykazovala nesmírný zájem o danou problematiku, což se projevilo především ochotou zpracovávat experimenty a data nad rámec diplomové práce a studovat problematiku kultivace řas opravdu do hloubky. Během řešení DP zvládla řadu metodik a naučila se pracovat s unikátními přístroji firmy Photon System Instruments, které se na tuzemských vysokých školách nevyskytují v širším měřítku. Vzhledem ke své komunikativní povaze, laboratorní zručnosti, ochotě učit se novým metodám a rychlému zvládnutí zadaných úkolů bude studentka jistě velmi platným členem jakéhokoli pracovního týmu ať už např. při pokračování v navazujícím postgraduálním studiu, či při vstupu do běžného pracovního procesu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Márová, Ivana

Předložená diplomová práce byla řešena ve spolupráci s průmyslovým subjektem (Photon System Instruments, Drásov). Jedná se o vysoce nadstandardní práci, která řeší užitečnou a prakticky využitelnou problematiku řízení produkce biomasy a metabolitů autotrofními řasami rodu Haematococcus. Práce v rozsahu 105 stran je klasicky členěna a obsahuje 10 příloh. Práce je doplněna 106 literárními odkazy převážně na aktuální separátní literaturu. Citace jsou řazeny správně a citovány jednotně dle příslušné normy. V práci je minimum chyb a překlepů a je psána na výborné jazykové úrovni. Teoretická část je stručná (13 stran), ale výstižná a obsahuje veškerá nezbytná východiska pro řešení experimentální části. Rozsáhlá experimentální část obsahuje řadu cenných výsledků a musela představovat nadstandardní množství investovaného času i práce. Zpracování experimentů svědčí nejen o zájmu o řešené téma, ale hlavně dokumentuje nesporné vynikající odborné kvality diplomantky. Závěry jsou formulovány jasně, výstižně a dobře odpovídají získaným výsledkům. Výborná a inspirující je i rozvaha týkající se využitelnosti výsledků a návrhu dalších směrů výzkumu. K práci mám jen několik formální připomínek (viz níže), které nikterak nesnižují mimořádně vysokou úroveň práce, navíc s přímým aplikačním výstupem. Formální připomínky: - v abstraktu se neuvádějí citace a není vhodné uvádět zkratky bez vysvětlení (média) - str. 14, 15 - latinské názvy druhů jsou v češtině nesklonné (Haematococcus), podobně cizí termíny (str.20 - interface) - str. 30, 31 - odkazy na chybná čísla příloh (mají být příloha 10 - str. 30 a příloha 9 - str. 31) - pro větší přehlednost by bylo vhodné dát každou přílohu na samostatnou stránku - podle jakých kritérií byly vybírány výsledky umístěné do příloh? - kapitola Výsledky a diskuse by neměla končit grafem bez komentáře. Práci doporučuji k obhajobě hodnotím stupněm výborně (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 88248