LEDEREROVÁ, L. Charakteristické parametry palivových trysek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Bělohradský, Petr

Studentka se v rámci své diplomové práce zabývala vlivem geometrie plynových trysek hořáku na skutečnou výtokovou rychlost, jejíž hodnota významně ovlivňuje vlastní návrh velikosti otvorů v trysce pro požadovaný výkon hořáku. Skutečná výtoková rychlost byla stanovena pro 6 různých geometrií trysek jak experimentálně pomocí metody žhavého drátku, tak i numericky pomocí modelování metodami CFD. Práce řešila jeden z klíčových parametrů v oblasti navrhování trysek hořáků a tedy získané výsledky mohou nalézt své využití v praxi. Studentka při zpracování tématu prokázala schopnost pracovat s literaturou včetně citací, aktivně se podílela při přípravě a provedení experimentální části práce, a musela si osvojit modelování proudění v software ANSYS Fluent pro numerickou část práce. Stylistická a typografická úprava práce je na vysoké úrovni (práce byla zpracována užitím LATEX). Oceňuji také skutečnost, že studentka pracovala na tématu, které není běžně vyučováno na Ústavu procesního inženýrství. Všechny vytyčené cíle práce byly splněny v plné míře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Zejda, Vojtěch

Předložená diplomová práce se zabývá charakteristickými parametry palivových trysek, respektive rychlostí proudu plynu na ústí trysky. V úvodu práce stručně popisuje teorii proudění plynu v tryskách a provádí výpočet teoretické rychlosti pro zkoumané trysky. V další části popisuje experimentální měření pomocí metody žárové anemometrie. Na tuto část navazuje detailní popis výpočtu rychlosti na ústí trysky pomocí počítačové simulace v programu Ansys. V závěru jsou výsledky ze všech tří částí práce porovnány a okomentovány. Z diplomové práce je zřejmé, že diplomantka provedla značný kus práce. Po formální stránce neshledávám žádné významné nedostatky. Práce je psána přehledně, informace v ní uvedené jsou věcné a dobře pochopitelné. Bohužel celá práce působí příliš stroze. Diplomantka mohla rozhodně více rozepsat úvodní část, uvést čtenáře do problematiky hořáků, jakou roli hraje geometrie trysek pro proces spalování a provést rešerši výzkumných aktivit v této oblasti. Také zvolená metoda měření žárovou anemometrií mohla být více rozepsána a porovnána s jinými používanými metodami pro měření rychlosti plynů. Také se nemohu ztotožnit s tvrzením, že uvedené nejistoty typu B lze v tomto experimentu zanedbat. Avšak i přes tyto nedostatky diplomantka splnila zadané cíle diplomové práce a já ji proto doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 100460